VIDEO: Svrhl atomovou pumu na Hirošimu. Jak nakonec skončil bombardér B-29 Enola Gay?

VIDEO: Svrhl atomovou pumu na Hirošimu. Jak nakonec skončil bombardér B-29 Enola Gay?
Autor fotografie: United States Air Force, Wikimedia Commons|Popisek: Bombardér B-29 Enola Gay
22 / 04 / 2021, 16:30

Bombardér B-29 Enola Gay svrhl 6. 8. 1945 první atomovou bombu na japonské město Hirošimu. Jaké byly další osudy tohoto stroje?

Je 6. srpen 1945, 8:15 ráno. Posádka bombardéru B-29 Enola Gay, které bylo pojmenované po matce pilota Paula Tibbetse, právě vypouští smrtící atomovou bombu ,,Little Boy" (Chlapeček) na japonské město Hirošima. Ta způsobí do té doby nevídanou apokalypsu, jíž podlehne zhruba 80 000 lidí. Letoun se záhy stane celosvětově známým, protože je tím, který v nadsázce ukončil druhou světovou válku. Co se stalo s Enolou Gay po svržení atomové bomby na Hirošimu?

Bombardér se po vykonání mise, která byla nakonec úspěšná, vrátil na základnu na tichomořský ostrov Tinian. 9. srpna 1945 pak vzlétl znovu, aby shromáždil data o počasí v v den, kdy měla dopadnout na japonské město Nagasaki další atomová bomba ,,Fat Man (Tlouštík).

Bombardér Enola Gay vykonal další lety po válce používal se v atomovém testovacím programu v Pacifiku. Letoun byl pak umístěn na letišti v Arizoně, pak byl přesunut do Arizony, respektive na leteckou základnu v Texasu. Poslední let Enoly Gay se uskutečnil v roce 1953, kdy bombardér letěl na Andrewsovu leteckou základnu v Marylandu. Tam letoun vydržel do roku 1960, kdy bylo rozhodnuto o tom, že stroj bude rozebrán.

V době 50. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu už byly práce na renovaci letounu v plném proudu několik let. Návrh na obnovu bombardéru se však nesetkal se s všeobecným přijetím, protestovalo proti němu mnoho pilotů-veteránů z druhé světové války. Ani veřejnost nevnímala vystavení letounu jednozačně. Podle ní nich by totiž vyšly USA z vystavení letounu jako agresoři, kteří mají na svědomí několik desítek tisíc životů a zpřístupnění obnoveného letadla by tak tento čin vlastně oslavilo.

Po sériích protestů tak bylo rozhodnuto, že bude nakonec vystavena jen polovina bombardéru. Až v roce 2003 měli možnost návštěvníci Národního muzea letectví a kosmonautiky ve Washingtonu vidět bombardér ,,v celé kráse". Enola Gay však budí kontroverze i po více než 70 letech od svržení atomové bomby na Hirošimu dál.

Zdroj: history.com

Tagy článku