Video: Takhle ,,úřaduje" československý obrněný transportér OT-64

Video: Takhle ,,úřaduje&quote; československý obrněný transportér OT-64
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: OT-64
19 / 03 / 2018, 16:00

Československý obrněný transportér OT-64 Skot byl ve své době nejlepším obrněným transportérem.

Zajímavé video ukazuje akci, v níž hlavní ,,roli" hraje legendární československý obrněný transportér OT-64 Skot. Ten byl zejména v 60. letech nejlepším obrněným vozidlem svého druhu. 

psali jsme: Izrael modernizuje svoj obrnený transportér Namer, pribudne aj diaľkovo ovládaná veža

Konstrukce nového obrněného transportéru probíhala v československo-polské režii v roce 1959 a už o dva roky později byl představen prototyp. Do výzbroje československé a polské armády byl zařazen OT-64 v roce 1964.  Samotné vozidlo se vyrábělo v Polsku, nicméně motory a převodovky se vyráběly v Československu a do Polska se dovážely. 

Armáda i vojenští experti oceňovali na OT-64 zejména jeho skvělé jízdní vlastnosti, jimž dominoval pohon na všechny kola, dvě řiditelné přední nápravy, vozidlo disponovalo i schopnost plavby a mělo centrální huštění pneumatik. Osádku tvořili 2-3 muži. 

psali jsme: TITUS: moderní obrněnec na českém podvozku nejen pro armádu. Odolá projektilům i výbuchům

Kromě Československa a Polska, které stály za vývojem OT- 64, používaly tento obrněný transportér také Libye, Maroko, Sýrie, Uganda, Alžírsko nebo Indie.

 Technické parametry OT-64:

Maximální rychlost (silnice)    95 km/h
Maximální rychlost (plavání)   9 km/h
Délka   7,45 m
Šířka    2,5 m
Výška   2,4 m
Pohotovostní hmotnost   13t
Rozvor     1,30 + 2,15 + 1,30 m
Rozchod  1,86 m
Ložná plocha   4,00 M X 1,36 M X 1,19 m
Dojezd 740 KM

Výzbroj

Tankový kulomet    KPVT
Ráže    14,5 mm
Sekundární Tankový kulomet    vz. 43/66
Ráže    7,65 mm

Pohonná jednotka

Motor     Tatra T-928
Počet válců      8 ( DO V)
Objem válců    11.760 CM3
Výkon    132,5 KW
Kroutící moment    720 N.m. při 1 200 ot/m

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: facebook.com,  armytechnika.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace