VIDEO: Testy ukořistěných proudových letounů Třetí říše v SSSR

VIDEO: Testy ukořistěných proudových letounů Třetí říše v SSSR
Popisek: Ilustrační obrázek Me-262
22 / 02 / 2019, 16:00

Proudové a raketové letouny Třetí říše byly vítanou kořistí Spojenců a samozřejmě také Sovětského svazu. Video ukazuje testy strojů Me-262, Me-163 a He-162 v SSSR.

Me-163 Komet byl prvním sériově používaným strojem, poháněným raketovým motorem. Těchto bezocasých středoplošníků se vyrobilo asi 320 kusů a staly se vítanou kořistí mezi Spojenci, po pádu hitlerovského Německa. Jednalo se o nesmírně rychlý (960 km/h), ale také nesmírně nebezpečný stroj na létání. Jeho palivo se skládalo z methanolu alkoholu a peroxidu vodíku. Když tyto látky přišly do kontaktu, došlo k explozi, za což zaplatila řada zkušebních a vojenských pilotů svým životem. 

Me 163 / Komet attached to a Scheuchsclepper tractor

Prototyp označený Me-163D se zatahovacím podvozkem padl do rukou Rudé armády v Dessau, a údajně posloužil při vývoji MiGu I-270 (Mig 15). 

Psali jsme: Messerschmitt ME-262

Další stroj, který je vidět na videu, je Messerschmitt Me-262, který získal své místo v historii jako první aktivní proudový stíhač světa. Dosahoval rychlosti větší, než jakýkoliv jiný stroj 2. světové války, až 870 km/h.

Psali jsme: Sovětský jaderný bombardér mohl vydržet ve vzduchu po dobu, než zemřela posádka na ozáření

První sestřel na proudovém stroji si připsal Alfred "Bubi" Schreiber 26. července 1944, když nad Bavorskem sestřelil do té doby prakticky nepolapitelné Mosquito RAF pilota A. Walla.

Heinkel He 162 byl  Jednomístný jednomotorový přepadový stíhací proudový letoun, který byl vyvinut s požadavkem na levnou a rychlou výrobu na konci války.

Heinkel He-162

První stroje obdržela Luftwaffe v lednu 1945 a do konce války jich bylo dodáno k jednotkám asi 300. Tzv. Volksjäger, tedy lidový stíhač, se po válce stal předmětem studia leteckých techniků vítězných mocností. Známé letecké eso a velitel stíhačů Luftwaffe Adolf Galland, odmítal výrobu letadel Volksjäger, protože se bál, že ubere zdroje potřebné k výrobě letadle jako Me-262. A nebyl sám, proti Volksjägeru byli i známí Willy Messerschmitt, či Kurt Tank. Volksjäger měl ale podporu říšského maršála Göringa a ministra zbrojení Alberta Speera...

 

Zdroj: Youtube.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace