VIDEO: Tragická cena za omyl. Srážka tanku T-64 a vlaku skončila neštěstím. Nezkušený mladík udělal ve tmě fatální chybu

VIDEO: Tragická cena za omyl. Srážka tanku T-64 a vlaku skončila neštěstím. Nezkušený mladík udělal ve tmě fatální chybu
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0|Popisek: T-64A
24 / 07 / 2022, 11:00

Neobvyklý incident se odehrál v roce 1988 v tehdejší NDR, kdy došlo ke srážce tanku T-64 s vlakem. Výsledkem kolize bylo 6 mrtvých a desítky zraněných. Jde o jednu z největších železničních tragédií v historii NDR.

V historii proběhlo již mnoho železničních tragédií s menšími či většími následky a oběťmi na životech. Existují však také poněkud neobvyklé incidenty, jakým je například ten z ledna 1988, který se odehrál v tehdejší NDR. Došlo totiž ke kolizi sovětského tanku T-64 s vlakem.

19. leden 1988. Zdálo se, že se jedná o všední den na železnici a že se vlastně nemůže nic stát, nicméně opak byl pravdou. Ten den odpoledne na lipské železniční stanici se chystal rychlík standardně absolvovat trasu Lipsko-Berlín-Stralsund.

                                  

                                                                            Video: YouTube

Když se blížila šestá hodina odpolední, vlak se blížil ke cvičišti Forst Zinna. Právě v tomto čase probíhalo na místě tankové cvičení, i když už se blížila tma. Osádku tanku T-64A tvořil teprve 19letý řidič, pro něhož to byla první zkušenost, a instruktor, který byl jen o rok starší než jeho svěřenec. Mladý řidič si měl vyzkoušet poprvé jízdu v tanku a základní úkony.

V jeden okamžik instruktor nařídil řidiči, aby zahnul vpravo, jenže ten právě v ten okamžik přeslechl, což způsobilo, že se tank řítil pomalu, ale jistě ke frekventované železnici. Když si instruktor uvědomil, v jaké situaci se ocitli, aktivoval nouzové vypnutí motoru, jenže už bylo pozdě. Tank zůstal ,,zaseklý" přímo na kolejích a zrovna se blížil rychlostí 110 km/h vlak z lipské stanice. Posádka tanku rychle opustila vozidlo a srážce tak už nemohlo nic zabránit.

Následky kolize se ukázaly jako tragické - pro dvojici strojvůdců to byla poslední jízda v životě, stejně jako pro další čtyři pasažéry. 33 lidí pak utrpělo různý stupeň zranění. Vlak táhl tank asi 130 metrů, ale úplně jej nezničil.

Bezprecedentní incident měl ještě dohru. Německá policie obvinila Sověty, že se jednalo o jejich chybu, protože strojvůdci vlaku neměli šanci včas zastavit a předejít kolizi. Sověti zatkli posádku tanku, z níž se na poslední chvíli evakuovala, a oba muži museli čelit vojenskému. Podle různých zdrojů měli být oba popraveni.

Každopádně vyšetřování pracovalo s několika verzemi. Jednou z nich je i možnost, že v rozhodném okamžiku nerozuměl nezkušený 19letý mladík svému instruktorovi, že má stočit stroj vpravo, protože pocházel z Kazachstánu a ruština mu dělala problémy. A jedná se zřejmě o pravděpodobnou příčinu incidentu, který nemá v historii železničních srážek obdoby.

Zdroj: en.topwar.ru


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.