VIDEO: U kyperské Nikósie se našla 2 000 let stará římská mozaika. ,,Skrývala" se pod vlakovými kolejemi

VIDEO: U kyperské Nikósie se našla 2 000 let stará římská mozaika. ,,Skrývala&quote; se pod vlakovými kolejemi
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: římská mozaika
13 / 07 / 2017, 14:15

U hlavního kyperského města Nikósie se našla vzácná římská mozaika stará 2 000 let. Na zajímavý objev upozornil archeology farmář z vesnice Akaki.

Mozaiku nalezl v kyperské vesnici Akaki pod vlakovými kolejemi farmář, kdy o ní desítky let nikdo nevěděl. Následně upozornil archeology, aby se na ni přijeli podívat.

Její odhadované stáří je podle expertů asi 2 000 let. Mozaiková podlaha znázorňuje čtyři válečné koňské vozy a jejich vozataje na závodech v hippodromu, které se těšily ve starém Římě značné popularitě. Na místě nálezů se také našly vyryté nápisy, které podle archeologů mohou odpovídat jménům vozatajů.

Farmářův nález je podle archeologů dalším vítaným střípkem informací o koňských závodech ve starém Římě i historii Kypru. Archeologové soudí, že mozaiková podlaha pochází z vily bohatého Římana.

Fryni Hadjichristofiová, která vede archeologický výzkumný tým na místě nálezu, prohlásila, že existuje pouze dalších devět mozaik, které zobrazují podobný motiv, tedy koňské závody v hippodromu ve starověkém Římě. ,,Jsem ráda, že se mozaika našla, protože vím, jak vzácné tento motiv je. A že k tomu došlu ve vesnici Akaki, o níž nevíme vlastně vůbec nic, je o to překvapivější," řekla k objevu Fryni Hadjichristofiová.

Pro agenturu AP dodala, že bude trvat dalších několik let, než archeologové místo vzácného nálezu úplně vykopou.

psali jsme:

VIDEO: Archeologové objevili v Etiopii pozůstatky zapomenutého města z 12. století

 

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku