Unikátní barevné filmové záběry pýchy Royal Navy - bitevního křižníku HMS Hood

Unikátní barevné filmové záběry pýchy Royal Navy - bitevního křižníku HMS Hood
Popisek: Ilustrační foto HMS Hood
11 / 10 / 2018, 09:00

Dokument zachycuje pýchu britského námořnictva během rychlostních zkoušek v srpnu 1939. HMS Hood byl křižník třídy Admiral a poslední bitevní křižník, který britská Royal Navy postavila.

Během jeho stavby se přihlíželo na zkušenosti získané během první světové války, ale i tak se jeho pancéřování během osudné bitvy ukázalo jako slabé, a to byla jeho konstrukce zesílena, a loď získala dalších 5 000 tun pancéřování. Paluba ale zůstala chráněna málo, což bylo, jak se ukázalo, fatální během bitvy v Dánském průlivu, kde granáty německých lodí nedopadaly na na silně pancéřované boky, ale na palubu.

1924 04 03  2a

Po svém spuštění na vodu v roce 1918 byl HMS Hood vůbec největší válečnou lodí na světě. Loď byla ve Velké Británii velice populární. Většinu času proto strávila na reprezentativních plavbách po světě. Od listopadu 1923 do září 1924 se Hood, společně s bitevním křižníkem HMS Repulse a několika menšími plavidly, vydal na cestu kolem světa. Během této cesty si loď prohlédlo 750 000 lidí.

Od 17. května 1929 do 16. července 1930 prošla loď generální opravou a modernizaci. Další zásadní modernizace byla plánována na rok 1941 a loď po ní měla být srovnatelná s ostatními modernizovanými bitevními loďmi z první světové války (to se týkalo hlavně pancéřování muničních skladišť). Paradoxně, jelikož byla neustále na moři, byla loď koncem třicátých let poměrně dost opotřebovaná, ale s vypuknutím války nebylo možné ji stáhnout ze služby k opravám a proto se nakonec druhá modernizace nikdy neuskutečnila. Její rychlost byla oproti době spuštění na vodu snížena asi o 2 uzly!

psali jsme: Svědectví po letech: "Pane, Bismarck se vzdává,“ hlásil námořník důstojníkovi. Jeho ignorace zabila 2 000 lidí

Rok 1940 zastihl HMS Hood ve Středozemním moři jako vlajkovou loď svazu H, který zneutralizoval v bitvě u Mers-el-Kebiru francouzskou flotilu. V roce 1941 prošel HMS Hood údržbou, ale špatný technický stav lodi se nezlepšil. 

Německá bitevní loď Bismarck o výtlaku přes 50 000 tun s posádkou 2 092 mužů vyplula na svou první a jedinou válečnou akci jménem Rheinübung 14. května 1941 pod velením viceadmirála Günthera Lütjense. Cílem bylo proniknout na volný oceán a ničit spojenecké konvoje. Loď společně s těžkým křižníkem Prinz Eugen byla pronásledována prakticky celou britskou Home Fleet, která se rozdělila na dva svazy.

psali jsme: Video: Konec osamělé královny Severu

24. května 1941 se setkal operační svaz Royal Navy pod vedením admirála Hollanda s německou bitevní Bismarck, doprovázenou těžkým křižníkem Prinz Eugen. Po zásahu granátem z 380 mm děla svého německého protivníka vybuchl zadní muniční sklad a z posádky čítající 1 415 mužů se zachránili pouze 3! Koncepce bitevních křižníků tedy opět selhala a Hood skončil jako tři britské bitevní křižníky v bitvě u Jutska během které byly výbuchem muničních skladů zničeny lodě HMS Indefatigable, HMS Queen Mary a HMS Invincible...

Zničení HMS Hood byl šokem pro celou Británii, pro některé dokonce prý tím největším, který během války zažili. 

Zdroj: Wikipedie, Válečné lodě 4

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace