VIDEO: Unikátní podmořské záběry USS Indianopolis potopené Japonci v roce 1945

VIDEO: Unikátní podmořské záběry USS Indianopolis potopené Japonci v roce 1945
Popisek: USS Indianopolis
18 / 09 / 2017, 15:30

Potápěči pořídili pod mořem unikátní záběry těžkého křižníku USS Indianopolis, který na sklonku druhé světové války torpédovala japonská ponorka, a který leží na dně Filipínského moře.

USS Indianopolis vezl v červenci 1945 na ostrov Tinian vzácný náklad. Byla to atomová puma Little Boy, která byla posléze svržena 6.8. 1945 na Hirošimu. Na cestě zpět však čekal těžký křižník neblahý osud. Torpédovala jej japonská ponorka. Z posádky čítající 1196 mužů se podařilo zachránit jen 317. 

Vrak byl nalezen týmem spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena, který těžký křižník objevil 18. srpna.

Potápěči zjistili, že plavidlo je ve velmi dobrém stavu. Na něj mají vliv především podmínky moře, které je na místě potopení lodi extrémně chladné a obsahuje minimum kyslíku. Na záběrech je možné mimo jiné vidět i zbraně těžkého křižníku - především kanóny a protivzdušné zbraně. 

psali jsme: Paul Allen a jeho tým nalezli potopený křižník, který vezl atomovou pumu shozenou na Hirošimu

Potápěčům se naskytl i pohled na hangáry pro letadla, trup lodi, který je relativně zachován a nafilmovali rovněž přední palubu těžkého křižníku. 

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace