VIDEO: Vasil Biľak - zapálený komunista a zrádce národa, který pozval cizí tanky do své země

VIDEO: Vasil Biľak - zapálený komunista a zrádce národa, který pozval cizí tanky do své země
Autor: screenshot Youtube|Popisek: Vasil Biľak
24 / 08 / 2018, 10:30

Vasil Biľak byl nechvalně známý představitel konzervativního křídla KSČ, který sehrál tragickou úlohu zejména při invazi Varšavské pětky do Československa v roce 1968, jejíž smutné výročí si v těchto dnech připomínáme. Tento politický kariérista je znám, že byl jedním z těch, kdo podepsali tzv. zvací dopis, který využili sovětští komunisté jako odůvodnění svého vojenského vpádu v srpnu 1968.

Vyučený krejčí bez širšího rozhledu šel vždy se Sověty, jejichž názory považoval za svaté a nedotknutelné. Těsně před vpádem vojsk Varšavské smlouvy probíhalo jednání Předsednictva ÚV KSČ, které mělo projednat materiály ke sjezdu KSČ, který se měl konat 9. září 1968. Na tomto sjezdu měli utrpět konzervativci drtivou porážku a Biľak byl jedním z největších zastánců vojenského řešení politické situace v Československu, když argumentoval existencí Brežněvovy doktriny omezené suverenity.

Biľakova skupina měla v těsné kooperaci převzít režii zasedání předsednictva ÚV KSČ 20. 8. 1968, kde se projednávaly materiály k zářijovému sjezdu KSČ, politicky legitimizovat vojenskou okupaci a následně připravit půdu pro jmenování kolaborantské vlády v čele s A. Indrou, již měl jmenovat prezident Svoboda. Nezákonně ustavená kolaborantská vláda pak měla vyšachovat progresivní síly v KSČ a odstavit je z rozhodování.

psali jsme: Ještě dnes mnozí komunisté vydávají okupaci za osvobození. Hanba jim

Tento plán však selhal v zárodku. Řádně zvolené vedení KSČ totiž odvysílalo 21. 8. 1968 kolem půl druhé ráno prohlášení, jež veřejně zkompromitovalo představitele konzervativní kliky uvnitř komunistické strany, a rovněž desavuovalo důvody invaze československých ,,spojenců". Podobné prohlášení vydaly i další nekomunistické strany - Československá strana socialistická a Československá strana lidová. Biľak se ocitl politicky na hraně. V kritický moment okupace tak byl Biľak pro Moskvu nepoužitelný z důvodu naprosté politické diskreditace.

Události spojené s podepsáním tzv. moskevského protokolu a zradou G. Husáka, který z reformních pozic přešel na konzervativní, Biľaka zachránily, a ten setrval ve vysokých stranických funkcích až do roku 1988, resp. 1989, kdy byl vyloučen z KSČ. Biľak vytrvale popíral, že by svůj podpis připojil na tzv. zvací dopis. Opak je však pravdou. V roce 1992 se ve Státním archivu v Moskvě našly důkazy, které usvědčují Biľaka ze lži. Prezident Jelcin pak přivezl originál zvacího dopisu do Prahy, když se setkal se svým protějškem V. Havlem. Z dalších analýz pak vyplynulo, že Biľakův podpis je pravý a nikoliv falzum.

psali jsme: psali jsme: Měli osmašedesátníci naději na úspěch?

Biľak byl jedním z nejkonzervativnějších představitelů KSČ. Jeho životním posláním bylo udržet se co nejdéle ve funkcích a popřít přitom elementární lidské hodnoty, jako svoboda, humanita a důstojnost. Byl to bezskrupulózní komunista a vlastizrádce, který si ohnul páteř velmi hluboko.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace