VIDEO: Vědci našli 100 milionů let staré ptačí mládě ,,uvězněné" v jantarové kostce

VIDEO: Vědci našli 100 milionů let staré ptačí mládě ,,uvězněné&quote; v jantarové kostce
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: jantar
12 / 06 / 2017, 12:30

Vědci učinili v Barmě vzácný nález.

Vědci odhalili oranžovožlutou jantarovou kostku, v níž zhruba 100 milionů let ,,přebýval" dnes již vyhynulý druh ptáka. Výzkumné pracovníky zejména udivilo, že v kostce je dobře rozpoznatelné tělo zachovalého ptáka, který byl předchůdcem dnešních opeřenců. Ti byli více rozmanití než dnešní ptactvo a vymřeli asi před 66 miliony let.

Co však překvapilo vědce nejvíc, je fakt, v jakém stavu se ptačí mládě v jantarové kostce našlo. Na vzácném nálezu je totiž vidět hlava, krk, křídla, zadní končetina i ocas mladého ptáka. Na ocasu našli vědci i pera, na těle však chybí. Na ptačím mláděti je možné rovněž pozorovat jemné tkáně. Podle vědců byl nález perfektně zachovalý.

,,Jedná se o nejcelistvější a nejdetailnější tělo (ptáka), které jsme kdy měli k dispozici," prohlásil Ryan McKellar, ředitel Saskatchewanského muzea v kanadském městě Regina. McKellar byl součástí týmu, který vzácný nález v Barmě objevil. ,,Vidět něco tak zachovalého je prostě užásné a ohromující," doplnil McKellar.

Podle vědců se mládě vylíhlo na zemi, ale často se pohybovalo na stromě, kde uvízlo v míze stromu. Mládě mělo být jen několik dnů staré, když spadlo do ,,mízového jezírka", z něhož se už nedostalo.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace