VIDEO: Vědci našli 100 milionů let staré ptačí mládě ,,uvězněné" v jantarové kostce
foto: flickr.com (CC BY 2.0) /jantar
Vědci učinili v Barmě vzácný nález.
Vědci odhalili oranžovožlutou jantarovou kostku, v níž zhruba 100 milionů let ,,přebýval" dnes již vyhynulý druh ptáka. Výzkumné pracovníky zejména udivilo, že v kostce je dobře rozpoznatelné tělo zachovalého ptáka, který byl předchůdcem dnešních opeřenců. Ti byli více rozmanití než dnešní ptactvo a vymřeli asi před 66 miliony let.
Co však překvapilo vědce nejvíc, je fakt, v jakém stavu se ptačí mládě v jantarové kostce našlo. Na vzácném nálezu je totiž vidět hlava, krk, křídla, zadní končetina i ocas mladého ptáka. Na ocasu našli vědci i pera, na těle však chybí. Na ptačím mláděti je možné rovněž pozorovat jemné tkáně. Podle vědců byl nález perfektně zachovalý.
,,Jedná se o nejcelistvější a nejdetailnější tělo (ptáka), které jsme kdy měli k dispozici," prohlásil Ryan McKellar, ředitel Saskatchewanského muzea v kanadském městě Regina. McKellar byl součástí týmu, který vzácný nález v Barmě objevil. ,,Vidět něco tak zachovalého je prostě užásné a ohromující," doplnil McKellar.
Podle vědců se mládě vylíhlo na zemi, ale často se pohybovalo na stromě, kde uvízlo v míze stromu. Mládě mělo být jen několik dnů staré, když spadlo do ,,mízového jezírka", z něhož se už nedostalo.
Zdroj: dailymail.co.uk
Tagy