Northrop YF-23 - neúspěšný protivník neviditelného F-22 v letu

Northrop YF-23 - neúspěšný protivník neviditelného F-22 v letu
Autor: Matt Morgan (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Northrop-McDonnell Douglas YF-23
15 / 11 / 2019, 10:00

V roce 1981 US Air Force požádala většinu top firem leteckého průmyslu, aby přišly s novým konceptem stíhače, který by překonal sovětské Su-27 a MiG-29. YF-23 byl prototyp firmy Northrop, který se ucházel o dodávku stroje 5. generace.

Byly vyrobeny dva prototypy YF-23. První, pojmenovaný "Black Widow II", s motory Pratt & Whitney YF119-PW-100, vzlétl 27. srpna roku 1990, druhý, pojmenovaný "Gray Ghost", s motory General Electric F120-GE-100, vzlétl 26. října téhož roku.

Northrop-McDonnell Douglas YF-23

YF-23 postoupil až do finále soutěže Advanced Tactical Fighter, kde prohrál s F-22. Byl ale opravdu horší?

YF-23 měl mnohem lepší parametry v supersonickém letu, neviditelnosti a jediné, kde poněkud ztrácel byla manévrovatelnost při extrémně nízkých rychlostech. 

Nevýhodou Northropu bylo i to, že společnost byla v té době ve značné nemilosti u Pentagonu a Kongresu vzhledem ke značnému překročení nákladů na bombardér B-2 Spirit a další projekty. McDonnell Douglas na tom nebyl lépe.

YF-23

Lockheed lépe pracoval na PR svého letadla a Northrop zanedbal a vynechal předvedení vizuálně zajímavých manévrů přivelmi vysokých úhlech náběhu.V té době byli piloti Air Combat Command zamilováni do dogfightu a F-22 prostě předváděl zajímavější věci. 

 

Zdroj: National Interest, Lockheed Martin, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace