VIDEO: zapomenutá podmořská ocelová mostra

VIDEO: zapomenutá podmořská ocelová mostra
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Jedna ze zapomenutých ponorek
02 / 11 / 2019, 10:00

Kdysi tato ocelová monstra brázdila oceány, ať už během 2. světové války, nebo během té studené. Tak či tak se jedná o úžasné výtvory lidského umu, které nyní leží opuštěné na plážích a v docích.

Chybička se ale nicméně vloudila, některé z ponorek jsou ještě aktivní, jako například polský Orel. V čase 0:38 je vidět opravdu zajímavý kousek - britská ponorka třídy X, ležící na plážích Skotska. Tenhle 27 tunový trpaslík měl spolu se svými sestřičkami z této třídy zničit německou bitevní loď Tirpitz. 

Trpasličí ponorka X byla 15 m dlouhá zmenšenina ponorky s posádkou 4 mužů bez torpéd a torpédometů, zato po každé straně trupu s náloží naplněnou 2 tunami výbušniny amatolu. Čluny X měly též přechodovou komoru, kterou mohl potápěč vystoupit do vody a v případě zachycení ponorky v protiponorkové či protitorpédové síti ponorku ze sítě jejím rozstříháním uvolnit.

Plánovaný útok, operace Source měl kromě Tirpitze zahrnout i útok na bitevní křižník Scharnhorst a kapesní bitevní loď Lützow. 

Útok ponorek X způsobil chloubě hitlerovského Německa obrovská poškození, první nálož vybuchla nedaleko dělové věže C a druhá na levoboku cca 45–55 metrů před přídí. Došlo k protržení nádrže na palivo, poškozen byl trup lodi, na spodku lodi došlo v oblasti přídě ke značným změnám tvaru trupu a přepážky v dvojitém dnu lodi byly značně deformovány. Dokonce došlo i k posunu dělových věží z jejich uložení, což se jevilo jako obrovský problém vzhledem k tomu, že v Norsku nebyl tak obrovský plovoucí jeřáb.

Po rok trvajících opravách byl Tirpitz schopen dosáhnout rychlosti pouze 27 uzlů, tedy o 4 uzly méně, než předtím.

 

Zdroj: YouTube, Miloš Hubáček, Moře v plamenech 

Tagy článku