Život námořníka na bitevní lodi okolo roku 1925 pohledem kamery

Život námořníka na bitevní lodi okolo roku 1925 pohledem kamery
Autor: US Navy|Popisek: USS West Virginia (BB 48) třídy Colorado
25 / 11 / 2018, 13:00

Unikátní němé záběry ukazují život námořníka na bitevní lodi třídy Colorado někdy okolo roku 1925.

Třída Colorado byla třída bitevních lodí US Navy, které se účastnily druhé světové války. Z plánovaných jednotek USS Colorado, USS Maryland, USS West Virginia a USS Washington, byly dokončeny pouze první tři. Byly to typické americké bitevní lodě té doby – robustní, silně vyzbrojené, dobře pancéřované, ale relativně pomalé.

West Virginia a Maryland se nacházely v Pearl Harboru při japonském útoku. První loď byla potopena a po vyzvednutí výrazně modernizována, druhá byla poškozena. I Maryland a Colorado byly za války, byť v menším rozsahu, modernizovány. Všechny tři lodě pak operovaly v Tichomoří, zejména při podpoře obojživelných operací. Maryland a West Virginia bojovaly v posledním střetnutí bitevních lodí v bitvě v úžině Surigao. Po válce lodi strávily řadu let v rezervě a na konci 50. let byly prodány k sešrotování.

Technické údaje

Výtlak 32 600 t
Délka 190,2 m
Šířka 29,7 m
Ponor 9,3 m
Pohon 27 585 kW
Rychlost 21 uzlů
Dosah 10 000 nám. mil
Posádka 1 407

Výzbroj

8× 406 mm (4×2)
14× 127 mm (14×1)
4× 76 mm
2× torpédomet
Pancíř paluba 76 mm
boky až 406 mm
věže 406 mm[1]

Zdroj: US Navy  

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace