Vikingské bojovnice skutečně existovaly. Vědci přinesli konečně důkaz

Vikingské bojovnice skutečně existovaly. Vědci přinesli konečně důkaz
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: vikingská bojovnice
11 / 09 / 2017, 09:00

Dlouho se tradovalo, že boje se ve vikingské éře zúčastňovali pouze muži. Nyní však vědci našli důkaz, že plnohodnotně bojovaly i ženy.

Éra vikingů přinesla podle tradovaných mýtů i příběhy neohrožených vikingských bojovnic, které bok po boku svých mužských protějšků sváděly ty největší bitvy. Neexistoval však o této skutečnosti věrohodný důkaz.

psali jsme: 12. října 1492 - Kryštof Kolumbus doplul k Novému světu

Ten nyní přinesli vědci, kteří potvrdili existenci vikingských bojovnic na základě DNA získané z kostry ženy z 10. století, jež byla pohřbena ve švédském města Birka. To bylo důležitým obchodním centrem v oblasti Baltu. Původně byl hrob objeven už v roce 1880. 

Jak se vědcům podařilo zjistit, jednalo se původně o ,,profesionální" vikingskou bojovnici, která byla v 10. století pohřbena po boku dvou koní a uvnitř hrobu se našlo několik zbraní - meč, sekyru, šípy, které v boji používala. Ženě mělo být v době smrti kolem 30 let a byla na svou dobu poměrně vysoká, měřila kolem 170 cm. Podle vědců poznatky z DNA i nálezy v hrobě poukazují na fakt, že žena byla dokonce vysoce postavenou bojovnicí v hierarchii, jež sama vedla další válečníky do boje.

psali jsme: 20. května 1506 zemřel Kryštof Kolumbus

,,Toto je první formální a genetické potvrzení ženské vikingské bojovnice," prohlásil profesor Mattias Jakobsson z prestižní univerzity v Uppsale. Podle vědců, měla vikingská bojovnice znalosti o bojové taktice i strategii. Jejich předmětem zájmů rovněž nebyla ,,Valkýra z bájí", ale reálný život vojenské velitelky ve své době.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

-->