Violette Szabová: Elitní špionka drastické mučení přežila, dílo zkázy dokonal až koncentrační tábor

Violette Szabová: Elitní špionka drastické mučení přežila, dílo zkázy dokonal až koncentrační tábor
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Violette Szabová
17 / 08 / 2022, 16:00

Violette Szabová byla další z řady britských špionek, jež byla členkou britské SOE (Special Operations Executive - Velitelství zvláštních operací). Szabovou později odhalili nacisté a naložili s ní jako s každým špionem - byla odsouzena k trestu smrti. Mladá žena však prokázala předtím statečnost, která byla skutečně příkladná.

Szabová se narodila v roce 1921 do anglo-franouzské rodiny. Ta žila střídavě v obou zemích. Jako 19letá se Szabová provdala za francouzského vojáka Etienna Szaba, který byl příslušníkem Cizinecké legie. Szabová však o manžela brzy přišla, protože Etienne zahynul ve známé bitvě u El-Alameinu v roce 1942.

Smrt manžela byla pro mladou dívku šokem, na druhé straně se rozhodla všemi prostředky Etiennovu smrt pomstít, a to i za cenu, že se vzdá výchovy dítěte, které s ním měla. To svěřila do péče své matce a pak již nemyslela na nic jiného než na pomstu. Szabová se tedy přihlásila do francouzské odbojové organizace a prodělala důkladný výcvik, v němž excelovala.

Brzy ji začala lákat disciplina pro vyvolené - toužila se stát horlivě špionkou a řídit vlastní špionážní síť. Toto přání se ji posléze splnilo. Stala se totiž členkou SOE, kde prodělala další výcvik, tentokrát na rozvědčíka-výsadkáře.

Její operačním pásmem se měla stát Francie, respektive Cherbourg. Szabová se stala součástí rozsáhlejší špionážní sítě, která prováděla různé diverzní a sabotážní akce. Její zprávy pomáhaly britským bombardérům k tomu, aby zaměřovaly strategicky důležité cíle. Nutno dodat, že se jí na tomto poli dařilo.

Na sklonku války, v roce 1944, kdy bylo jasné, že Německo už válku nevyhraje, se Szabová vrátila do Velké Británie pro nové instrukce. Mladá špionka se hodlala brzy vrátit do Francie, konkrétně do Normandie. Jen dva dny po invazi západních spojenců je vysazena na horkou půdu, aby zde kontaktovala člena místního odboje Jacquese Dufoura.

V této době bylo riziko jejího vyzrazení vysoké, což se posléze potvrdilo. Němci číhající na každém ,,rohu" tak představovali pro Szabovou další velké nebezpečí. Vůz, v němž jela Szabová a Dufour, zastavila jednoho dne německá hlídka. Szabová se však zachovala chladnokrevně a začala po nacistech pohotově střílet, přičemž jich několik zabila.

Na druhou stranu bylo jasné, že proti přesile nemá šanci. Němci dlouho hledanou špionku zajali a podrobili sadistickému mučení, které provázelo i znásilňování. Szabová však neprozradila nic, ani nikoho ze svých spolupracovníků z odboje neudala. Němci si tak na špionce vylámali zuby, protože očekávali, že Szabová bude po tak drastickém mučení mluvit.

V srpnu 1944 je statečná žena převezena do koncentračního tábora Ravensbrücku, kde se její osud naplnil. Nacisté ji odsoudili jako špionku k trestu smrti, který byl 5. února 1945 vykonán. Život horlivé agentky, která se rozhodla pomstít smrt svého manžela a bojovat proti nacistickému zlu, skončil v pouhých 23 letech.

I dnes však zůstává symbolem statečnosti i vzdoru, za který zaplatila cenu nejvyšší.

 

Zdroj: smithsonianmag.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace