Voják Joe Angelo zachránil slavnému generálovi Pattonovi život. Nečekaný podraz přišel na dalším setkání

Voják Joe Angelo zachránil slavnému generálovi Pattonovi život. Nečekaný podraz přišel na dalším setkání
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Joe Angelo
20 / 07 / 2022, 10:00

Joseph (Joe) T. Angelo byl americký voják, který se proslavil záchranou života generálovi Pattonovi. Jenže ten mu dluh v určitou chvíli nesplatil, ba naopak.

V první světové válce bojovali i Američané, kteří zvlášť ke konci konfliktu sváděli tuhé boje s nepřítelem. To se týkalo i másko-argonské ofenzivy ze závěru první světové války, jež probíhala od září do listopadu 1918. Joe Angelo, nenápadný mladík, zde ukázal kromě bojového zanícení i osobní odvahu. Bez ní by totiž již nebylo možné hovořit o zásluhách George Pattona ve druhé světové válce. Právě slavnému generálovi Angelo zachránil život.

26. září 1918 probíhaly boje, do nichž byla zapojena i 304. tanková brigáda, které tehdy velel budoucí generál Patton. Během másko-argonské ofenzivy byl Patton vážně raněn z nepřátelského kulometu. Angelo neváhal ani vteřinu a pod soustředěnou palbou nepřítele odvlekl bezmocného Pattona do bezpečí.

Patton později vypověděl v rozhovoru, že Angelo je bezpochyby nejstatečnějším mužem v americké armádě a není mu v tomto ohledu rovno. Nicméně pak se vzájemné cesty obou mužů rozešly. Patton budoval postupně svou později oslnivou vojenskou kariéru, zatímco Angelo se vrátil do civilního života. Jak se blížila Velká hospodářská krize, nemělo mnoho veteránů z první světové války rozhodně na růžích ustláno. Nedostávalo se jim finančních prostředků, mnoho z nich se stalo ve 30. letech nezaměstnanými a jejich frustrace tak narůstala, i z toho důvodu, že ze strany vlády neměli patřičnou podporu.

Angelo se později připojil k hnutí, které se nazývalo Bonus Army. To sdružovalo válečné veterány z první světové války a požadovalo vyplacení adekvátní finanční kompenzaci ze jejich angažmá v tomto konfliktu pokud možno ihned. Kongres předtím schválil kompenzaci, která počítala s vyplacením peněz pro veterány, nicméně se mělo tak stát až v roce 1945.

A to bylo pro veterány nepřijatelné, neboť mnozí z nich se ocitli v existenční nouzi, proto chtěli vyplatit kompenzaci pokud možno v nejkratší možné době. Té se jim však nedostalo, a tak se rozhodli 28. července 1932 vyrazit do Washingtonu, zde postavili improvizované městečko a protestovali proti administrativě prezidenta Herberta Hoovera. Došlo k potyčkám s policií a situace se začala dramatizovat do té míry, že na demonstranty byla povolána armáda. Do akce byly dokonce nasazeny i tanky a další výzbroj.

Zjednat pořádek měl Douglas McArthur, pozdější významná figura amerických vojenských dějin a druhé světové války, Dwight Eisenhower, o němž platí to samé, a již zmiňovaný George Patton. Provizorní městečko hnutí Bonus Army bylo zapáleno a veteráni byli i fyzicky napadeni, když dva zemřeli. Američtí vojáci tak napadli jiné americké vojáky, což se stalo poprvé od občanské války v 19. století.

Angelo, rozčarovaný útokem armádních sil, se potkal po letech opět s Pattonem, ale byl šokován z toho, co následovalo. Patton se k Angelovi vůbec neznal a veřejně jej zapudil. ,,Neznám tohoto muže. Odveďte ho pryč a za žádných okolností nedovolte, aby se vrátil," řekl šokovanému Angelovi Patton. Angelo se cítil jeho slovy ponížen, čemuž se nedá divit.

V knize Bonus Army: Americká epopej autorů Paula Dicksona a Thomase B. Allena Angelo se však můžeme dočíst, že Patton vyhrocenou situaci s Angelem svým druhům vysvětlil, když byl Angelo z místa eskortován. Řekl jim, že se jednalo o vojáka, který jej v kritické chvíli zachránil, nicméně Angela podporoval, když mu dával peníze. Patton uvedl, že takto jednal, protože se obával, že by se tisk mohl dozvědět o jejich setkání, tedy zachránci Pattona, který měl nyní ,,jít proti svým".

Hooverův nástupce Franklin. D. Roosevelt nesouhlasil s vyplacením peněz veteránům pokud možno ihned, protože by podle něho vyvolaly inflaci, nicméně později, v roce 1936 se přece jen platby realizovaly, když Kongres přehlasoval prezidentovo veto. Angelo umírá v New Jersey v roce 1978 ve věku 82 let.

 

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace