foto: Petr Blahuš/Značný část muzea umístěného v Bastionu 32 je věnována Čechoslovákům z 1. samostatné obrněné brigády
V těchto dnech si připomínáme kapitulaci fanatického německého admirála Frisuse, velitele pevnosti Dunkerque, obléhané československými vojáky. Jen málokteré evropské město toho vytrpělo během německé agrese více, jak tento francouzský přístav: nejprve bylo ničeno Luftwaffe a wehrmachtem v létě 1940, aby pak bylo od září 1944 až do německé kapitulace schválně zatopeno Němci, sevřenými 1. československou obrněnou brigádou. Intenzitě bojů odpovídá i hustota válečných památek i vojenských muzeí.
Nejvýznamnější mezi nimi je bezesporu to v pevnosti Bastion 32 postavené v roce 1874 jen kousek od pláží, nakterých probíhalo naloďování prchajících Britů a Francouzů v červnu 1940. Právě v těchto kritických dnech zde sídlil štáb obrany Dunkerque pod velením admirála Abriala. Pro Čechy je tato expozice navíc zajímavá hned ze dvou důvodů: jednak je v ní logicky věnována značná pozornost 1. československé samostatné obrněné brigádě, která pevnost Dunkerque obléhala od 7. října 1944 až do 9. května 1945 (a jmenovitě jejímu veliteli, brigádnímu generálu Aloisu Liškovi) a navíc v sekci věnované historii a výzbroji německého Atlantského valu tu vystavují i předválečný majstrštyk“ domácího zbrojního průmyslu: pevnostní dvojče L1. Tento protitankový kanón vz. 36 v ráži 47 mm, spřažený s těžkým kulometem vz. 37 ráže 7,92 mm se sem dostal vinou německé okupace Československa.
psali jsme: Lucké vojenské muzeum nabízí průřez historií sovětské a ukrajinské armády
Díky svým skvělým vlastnostem (mj. kadencí 20 ran za 29 sekund!) ho Němci hojně využívali ve výzbroji pevností Atlantického valu stavěných od Norska až po jižní Francii. V této „německé“ části expozice nalezneme kromě okupační periody 1940-45 také ještě materiály a trojrozměrné exponáty z doby příprav německé operace Lvoun, tedy Hitlerova snu o invazi do Británie. Mezi další zajímavé exponáty muzea, ve kterém je možné zakoupit i řadu zajímavých suvenýrů, je i podzemní sál věnovaný letectví. Vedle modelů letadel zde najdeme i zachráněné součástky sestřelených letadel, např. motor z Wellingtonu.

Hlavním motivem muzea v Bastionu 32 o velikosti 700 metrů čtverečních je ale neuvěřitelný příběh bitvy a evakuace z „dunkerské kapsy“ téměř 400000 spojeneckých vojáků (v drtivé většině Britů, kterým Francouzi a hrstka Belgičanů kryli ústup). K tomu slouží také řada dioramat, kopií rozkazů, originálních map a dalších dokumentů. Rozsáhlá je i sbírka unikátních, někdy i velmi syrových fotografií z obléhání Dunkerque německými agresory. Součástí muzea je i kinosál, ve kterém lze shlédnout 15minutový vzácný dokument, přibližující celkový pohled na události z května a června 1940.

Další pevností v Dunkerque, která přečkala do dnešních dnů jako vojenské muzeum, je Fort des Dunes, ústřední bod obrany města, který byl postaven jako vůbec nejsevernější francouzský fort až v letech 1878-80 v reakci na francouzsko- pruskou válku na okraji rozlehlých zalesněných dun severovýchodně od centra města. V létě 1940 zde bylo centrum obrany východního sektoru obrany města a přístavu a proto bylo jako štáb velitele francouzské elitní 12. mechanizované divize generála Louis Jannsena opakovaně bombardována německými Ju-87 Stuka. Při jednom z náletů 2. června 1940 generál Janssen padl a je pochován spolu s dalšími francouzskými a šesticí neznámých československých vojáků pod prostým křížem na malém válečném hřbitově u pevnosti.

Ta byla během německé okupace zahrnuta pod kódovým názvem Dahlia do soustavy Atlantického valu, takže se stala opakovaným cílem spojeneckým náletů. Ještě 6. září 1944, těsně před obklíčením Dunkerque Spojenci, Němci v pevnosti popravili osm francouzských odbojářů. I během blokády města čs. 1. obrněnou brigádou zažila Fort des Dunes několikrát bombardování spojeneckými stíhačkami a stíhacími bombardéry, z nichž několik jich bylo poblíž sestřeleno. Dnes je pevnost ukryta před zraky zvenčí v husté vegetaci, vstupní galerie je ale dobře zachovalá a navazuje věrně atmosféru zuřivé bitvy. Poblíž ní se v dunách nacházejí volně přístupné další osamocené pevnostní objekty Atlantického valu a v blízké čtvrti Leffrinckouke také tzv. Leffrinckoucke Blockhouses).

Poblíž Fort des Dunes se také natáčel slavný film Víkend na Zuydcote s Jean Paul Belmondem v hlavní roli, velké sekvence se snímali např. v nedalekých Bray- Dunes a sanatoriu Zuydcoote, kde bylo během bojů v roce 1940 operováno a ošetřeno přes 10000 raněných spojeneckých vojáků a které hrdinně bránil 8. zouávský pluk a 5. dělostřelecký prapor 15. dělostřeleckého pluku francouzské armády, zatímco za jejich zády britští námořníci odmítali evakuovat jejich krajany. V pevnosti je od roku 1998 umístěné nedávno modernizované o expozici Od míru k válce, věnované málo známým událostem „podivné války“ let 1939-40 tzv. Středisko výkladu dějin konfliktů 20. století. Vzhledem k historii fortu je ale jasné, že většina jeho expozic je věnována operaci Dynamo a evakuaci spojeneckých vojáků v roce 1940, včetně unikátních animovaných modelů operace Dynamo a spoustou fotografií.
psali jsme: Muzeum špionáže v USA vystaví cepín, kterým zavraždili Trockého
Od roku 2014 si mohou návštěvníci díky nabízeným audioprůvodcům prohlédnout pevnost v klidu a sami. I díky tomu tak lépe pochopí strategický obranný systém pevnosti, včetně Němci vybudovaných postů během okupace. Z vrcholu pevnosti se jim navíc naskytne nádherný rozhled na Severní moře, okolní duny a směrem na jih i pobřeží a kopečky Flander.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více
Tagy