Vojenské cvičení Šumava bylo předzvěstí sovětské okupace Československa

Vojenské cvičení Šumava bylo předzvěstí sovětské okupace Československa
21 / 06 / 2018, 11:30

Společné československo-sovětské vojenské cvičení Šumava předznamenalo okupaci Československa pěti státy Varšavské smlouvy 21. srpna 1968.

Sověti s nelibostí pozorovali demokratizační proces v Československu, který se odehrával  od ledna 1968. Již v březnu sovětská generalita vyslovovala nespokojenost s politickým vývojem v Československu a hlásila pozvolný nástup ,,kontrarevolučních" a pravicových sil.

Ministr obrany Andrej Grečko již v dubnu 1968 začal vymýšlet první plány na vojenské obsazení Československa. Na druhé straně generální tajemník ÚV KSSS Leonid Brežněv preferoval spíše politické řešení a okupaci státu, který patřil do sovětského bloku. Okupace by totiž vrhla velmi špatné světlo na SSSR, který se pasoval do role ,,ochránce" ostatních národů.

psali jsme: Před 27 lety byla zrušena Varšavská smlouva. Její jedinou vojenskou akcí byla okupace vlastního člena

V červnu 1968 již vývoj politické situace z pohledu SSSR pokročil do takové fáze, že se výrazně zintenzivnilo vměšování Sovětů do československých politických záležitostí. Ti si přáli, aby byl reformní proces ukončen, protože hrozí ,,kontrarevoluční" puč,  vítězství ,,pravicových sil" a vyrvání Československa ze sovětského bloku. Sověti si proto chtěli v reálné situaci zmapovat československý terén vytvořit předpolí k pozdější okupaci, o níž ale ještě během června nebylo definitivně rozhodnuto. Přišli tak s nápadem společného sovětsko-československého vojenského cvičení Šumava, které začalo 21. června 1968 a skončilo 30. června.

Sověti nasadili během cvičení celkem 17 tisíc vojáků. Na československé straně se pak účastnilo cvičení 6 tisíc vojáků, Do ,,akce" bylo nasazeno 79 tanků (z toho 68 spojeneckých) a 87 letadel nebo vrtulníků (z toho 66 spojeneckých).

psali jsme: Měli osmašedesátníci naději na úspěch?

Hlavním problém však představovala poměrně velká neochota Sovětů se stáhnout z československého území, což zavdávalo domněnkám, že tady jejich vojska chtějí zůstat na neurčito. Díky velkému diplomatickému úsilí se podařilo urychlit odchod sovětských vojsk z Československa. Ten byl ukončen až 3. sprna 1968. Vojenské cvičení však pro Sověty splnil svůj účel, protože si skutečně zmapovali terén, který zanedlouho po skončení cvičení obsadili.

I když si Alexander Dubček a další vysocí političtí představitelé prozatím oddechli, jeich radost byla předčasná. ÚV KSSS schválil na svém zasedání 16. 8. 1968 invazi do Československa na 21. 8. 1968 a sovětská vojska na našem území zůstala dlouhých 23 let.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace