Vrazi jsou nyní váleční veteráni. Kam je Ukrajina schopná zajít ve velebení banderovců?

Vrazi jsou nyní váleční veteráni. Kam je Ukrajina schopná zajít ve velebení banderovců?
Autor fotografie: screenshot Youtube
07 / 01 / 2019, 10:00

Ukrajina schválila zákon, který přiznává příslušníkům Ukrajinské povstalecké armády (UPA) status válečných veteránů.

KOMENTÁŘ

Otázka v titulku komentáře ilustruje velmi dobře současný ukrajinský politický establishment, jehož pohled na vlastní historii začíná nabývat nebezpečně zvrácené podoby. Ukrajina totiž schválila zákon, podle něhož jsou banderovci veterány se všemi výhodami z toho plynoucími.

Připomeňme, že to byli právě banderovci, kteří za druhé světové války brutálním způsobem sprovozovali ze světa příslušníky polské menšiny, Rusy, Židy a také Čechy na Volyni. Ve snaze dosáhnout nezávislého a ,,očištěného" nezávislého státu Ukrajina se neštítili zabíjet těhotné ženy a děti. Masakry se nevyhnuly ani těm Ukrajincům, kteří si dovolili nesouhlasit s ,,koncepcí" banderovců na vytvoření nezávislého, rozumějme samozvaného ukrajinského státu.

nepřehlédněte: Volyňský masakr - stěží představitelná řež nevinných Poláků rukama fanatických banderovců

Nyní jsou etnické čistky povýšeny na zákon de iure. Nabízí se tak otázka, kam až dojde toto velebení a čím budou ,,odměněni" banderovci od Porošenkova režimu příště. U Porošenka, který má rád banderovské popěvky, totiž nikdy nevíme.

Zároveň dává zmíněný zákon munici do rukou těch politiků či skupin, kteří hodnotí Ukrajinu jako zemi, která se minimálně od nástupu Petra Porošenka k moci postupně fašizuje. Možná chce Porošenko po sobě zanechat nezaměnitelné dědictví, které se má zapsat do historie, protože v nadcházejících prezidentských volbách nejsou jeho šance zrovna nejvyšší. Nicméně takové dědictví by si mohl raději odpustit.

Tagy článku