Autor fotografie: By http://digital.lib.uh.edu/u?/p15195coll4,8, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11834216|Popisek: Zničená loď po výbuchu v Texas City
Během nakládky hnojiva do nákladní lodi Grandcamp zakotvené u mola v Texas City 16. dubna 1947 došlo k obrovskému výbuchu. Při explozi lodi přišlo o život téměř 600 lidí a tisíce dalších byly zraněny.
Video: YouTube
Dusičnan amonný byl používán jako výbušnina americkou armádou ve druhé světové válce a po skončení konfliktu pokračovala výroba této chemikálie, protože byla využívána jako hnojivo. Opatření použitá při jeho přepravě se však v poválečných letech stala mnohem laxnější, než tomu bylo za války.
16. dubna byl Grandcamp naplněný dusičnanem amonným, tabákem a municí. Kouření cigaret, i když je u obdobných nákladů oficiálně zakázáno, bylo běžnou praxí přístavních dělníků v docích. Jen dva dny před výbuchem způsobila cigareta požár v docích.
Ráno 16. dubna byl v jednom z prostorů Grandcampu spatřen kouř. K hašení požáru bylo použito trocha vody a hasicí přístroje, ale požární hadice přivádějící více vody nebyly použity ze strachu před zničením nákladu. Na lodi bylo naloženo již 2 300 tun výše uvedených látek. Zatímco byla munice odstraněna z lodi, posádka se pokusila omezit přívod kyslíku do nákladního prostoru v naději, že uhasí oheň. Zjevně si neuvědomili, že kvůli chemickému složení dusičnanu amonného nevyžaduje ke spalování kyslík.
V 9 hodin ráno z nákladního prostoru vylétly plameny a během několika minut loď explodovala. Výbuch byl slyšet 150 mil daleko a byl tak silný, že 1,5 tunová kotva lodi byla nalezena dvě míle daleko od místa výbuchu. Síla exploze zvedla další loď přímo z vody a lidé pracující v docích byli okamžitě mrtví.
Kousky trosek poškodily ropné rafinerie v oblasti a explodovalo také nedaleké skladiště chemikálií Monsanto, kde zahynulo 234 z 574 pracovníků. Téměř všichni přeživší byli vážně zraněni. Výbuch také srovnal se zemí obytnou oblast s 500 domy. Loď High Flyer, která přepravovala podobný náklad, byla silou výbuchu odtlačena přes přístav. Její posádka uprchla, aniž by si všimla, že i na jejich lodi vznikl požár, a následující den explodovala také tato loď. Zemřeli další dva lidé.

Celkem zemřelo 581 lidí a 3 500 jich bylo zraněno. Výbuch způsobil škody ve výši 100 milionů dolarů. Dlouhý soudní spor ohledně příčiny výbuchu byl vyřešen a Kongres přiznal odškodnění 1 394 obětem v celkové výši 17 milionů dolarů. Přístav v Texas City byl přestavěn, aby fungoval pouze pro překládku ropných produktů.
Zdroj: History.com, marineinsight.com