Výbuch plynovodu na Sibiři jako důsledek kybernetické války USA a SSSR?

Výbuch plynovodu na Sibiři jako důsledek kybernetické války USA a SSSR?
Autor fotografie: Public domain, via Wikimedia Commons|Popisek: Ilustrační obrázek
23 / 07 / 2019, 16:00

Kybernetická válka zuřila již v dobách studené války. Už tehdy došlo k prvnímu SCADA útoku na infrastrukturu nepřítele.

Pro nezasvěcené - SCADA, nebo-li Supervisory Control And Data Acquisition je termín používaný pro systémy, které kontrolují fyzická zařízení například v elektrárnách, ropovodech či veřejných zařízeních. Útok na takový systém může způsobit nedozírné škody.

Komunistický SSSR a jeho satelity v 80. letech minulého století výrazně ztrácely ve výpočetní technice. Řešilo se to jak nákupy, tak v případě snahy získat moderní systémy jak hardwarové tak softwarové, na které se vztahoval zákaz vývozu jednoduše krádeží.

0000190948-025

To byl i případ stavby Transsibiřského ropovodu, který měl přivádět plyn z Urengoje až do Užhorodu, kde se napojil na evropskou soustavu. Roční kapacita 32 miliard m3 plynu byla tak obrovská, že bylo zapotřebí speciálního informačního systému SCADA, který měl řídit 40 přečerpávacích stanic.

Sověti neváhali a pokusili se získat software a snad i konstrukční návrhy od kanadské firmy. Celá transakce ale neunikla CIA, a KGB která řídila operaci na sovětské straně byl předán software a plány s konstrukčními chybami.

Software, který byl určen ke spouštění čerpadel, turbín a ventilů byl naprogramován tak, aby bláznil, tedy resetoval rychlosti čerpadel a nastavení ventilů, a vyráběl tlak mnohem vyšší, než bylo přijatelné pro potrubní spoje a sváry. Výsledkem byla monumentální nejaderná exploze a požár viditelný z vesmíru. 

Tento "trojský kůň" způsobil obrovský výbuch o odhadované síle 3 kilotun TNT.

 

Zdroj: Fortinet

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.