Vychází nová kniha Pátrání po Silvestrovi. Přibližuje osudy baťovců v dalekém Singapuru

Vychází nová kniha Pátrání po Silvestrovi. Přibližuje osudy baťovců v dalekém Singapuru
Autor fotografie: Jan Beránek
26 / 10 / 2020, 16:30

Čtenář zajímající se o historii najde v říjnu v knihkupectvích knihu s netradičním, ale o to poutavějším námětem - Pátrání po Silvestrovi. Válečné osudy baťovců v Singapuru od Jana Beránka.

Na pulty knihkupectví se dostává nová kniha Jana Beránka Pátrání po Silvestrovi. Válečné osudy baťovců v Singapuru s netradičním, ale o to zajímavějším námětem. Publikace mapuje osudy československé komunity v asijském Singapuru před druhou světovou válkou a během ní. Velká část této komunity byla spojena se společností Baťa, která zřídila v Singapuru svou pobočku.

                                       silve

                                                                         Silvestr Němec

 

Kniha nejprve vznikla jako osobní zájem autora Jana Beránka, který pátral po osudu svého prastrýce Silvestra Němce, jehož stopy mizí po japonské invazi na Singapur v roce 1942.

Němec byl vyslán před vypuknutím druhé světové války do singapurské pobočky proslulé společnosti Baťa. Beránek zjistil, že Němec se jako dobrovolník zúčastnil obrany Singapuru před japonskou invazí a během útoku pravděpodobně přišel o život.

                               bata

Tématika knihy je však širší, protože Beránek se systematicky věnuje historickému bádání, které se týká československých krajanů v Singapuru koncem 30. let a během druhé světové války, a podařilo se mu za několik let shromáždit velké množství neznámých dokumentů a informací vztahující se k československé komunitě v Singapuru.

,,Prvním impulsem pro to, abych se tomu tématu začal věnovat, byl okamžik, kdy jsem začal sestavovat rodokmen,“ řekl na on-line křtu publikace Beránek. Právě tehdy narazil na jméno svého prastrýce Silvestra Němce, o jehož osud se začal intenzivně zajímat i z toho důvodu, že se o něm v rodině prakticky nemluvilo. ,,Vydal jsem se na cestu hledání, pátrání, zkoumání, která trvala přes tři roky a trvá vlastně i dodnes,“ prohlásil autor knihy na jejím on-line křtu.

                        beránek 

                                                        Autor publikace Jan Beránek (vpravo)

 

Během listopadu přineseme rozhovor s autorem nové publikace Janem Beránkem, který blíže osvětlí genezi samotné knihy a také důvody, které jej k napsání knihy vedly.

Tagy článku