Východočeský památník celnictví: Pozor, státní hranice!

Východočeský památník celnictví: Pozor, státní hranice!
27 / 01 / 2020, 14:45

O celnictví se říká, že je jedno z nejstarších řemesel. Nevěříte? Pojďte se o tom přesvědčit do Východočeského památníku celnictví. Muzeum naleznete na Velkém náměstí v malebném městečku Králíky, které leží blízko hranic s Polskem. Tento kraj je jako dělaný pro pašování zboží a je opředený mnoha romantickými příběhy o pašerácích a financech.

Na králickém náměstí na vás čeká velmi moderně a živě pojatá expozice, ve které poznáte celou historii celnictví. Prohlídka začíná u starověkého domu patrona celníků sv. Matouše, přibližuje dobu reforem za vlády Marie Terezie a Josefa II.,a přes kancelář vyššího celního úředníka rakouského místodržitelství, hrázděnku „Finanzwache“ a kancelář prvorepublikového celního úředníka pokračuje až do současnosti.

Seznámíte se se známými osobnostmi, jejichž životním údělem se stalo celnictví, jako byli například francouzský malíř Henri Rousseau, zvaný „celník“, manžel spisovatelky Boženy Němcové Josef Němec, který pracoval jako úředník Finanční stráže, nebo také významný finanční expert a autor prvního celního zákona v samostatné ČSR Dr. Emil Martinec.

www.muzeumcelnictvi.cz

Na původních zvukových záznamechuslyšíte unikátní vyprávění pašeráků a příslušníků finanční stráže z hor z 1. poloviny 20. století  a dozvíte se, že pašování bylo běžnou součástí životních osudů v pohraničí, které živilo celé rodiny. Budete mít možnost si také prohlédnout i ukázky pašovaného kontrabandu. Díky dobovým fotografiím a jedinečným exponátům uvidíte, jaká byla celní služba za socialismu. Možná se vám vybaví vlastní vzpomínky na to, jak složité bylo cestování přes hranice v době minulého režimu, jak probíhaly kontroly, co se tajně pašovalo v kufrech aut a čeho byl velký nedostatek.

A jaké zajímavosti na vás dále čekají? Vzácné celní tarify z tereziánského období, váhy a závaží, objemové (duté) a délkové míry, včetně ukázky českého i vídeňského „lokte“. Dozvíte se také, co je to celní libra, věrtel, lot nebo máz.Tahákem expozice jsou určitě běžně nevystavované exponátyz tzv. potravinové šmeliny po roce 1945, jako je sušené maso v konzervách, čaje wehrmachtu nebo poválečná americká pomoc z UNRRY.
Nechybí samozřejmě ani stejnokroje, brašny a uniformy či výzbroj členů Finanční stráže a celníků, stejně jako starší i novodobější razítka, příručky či písemné záznamy a mnoho a mnoho dalšího.

www.muzeumcelnictvi.cz

A na závěr prohlídky expozice si můžete udělat společné foto nebo selfie v imitaci dobového nádraží Lichkov/Międzylesie, které leželo na česko-polské hranici a kde byly i celnice obou států.

Při svých toulkách po okolí Králík a oblasti Kralického Sněžníku určitě nezapomeňte tuto jedinečnou, stálou expozici historie celnictví, která dalece přesahuje teritorium východních Čech, navštívit. Překvapí vás, kolik zajímavostí je spojeno s tímto málo známým oborem.

Otevřeno je vždy od čtvrtka do neděle, přesnou otevírací dobu naleznete na webových stránkách Památníku.

Autor: Michaela Wecker

Tagy článku