Vyrobil si doma tank, aby unikl z „komunistického ráje“

Vyrobil si doma tank, aby unikl z „komunistického ráje“
Autor: Pixabay|Popisek: Železná opona
24 / 05 / 2020, 10:00

Je dva roky po invazi států Varšavské smlouvy do Československa a Vladimír Beneš, vyučený zámečník, sedí v malém tančíku se svou ženou a čtyřmi dětmi a míří k železné oponě, kterou hodlá prorazit a dostat se na svobodu.

Beneš pracoval na vozidle, které by ho bezpečně dostalo i s rodinou přes hranici, přibližně rok. „Tank“ vznikal v dílně u rodinného domu v Hruškách u Břeclavi. Disponoval i jakousi hlavní, ta ale nebyla zbraní, měla zvedat ostnatý drát. Vozidlo se pohybovalo na kolech a motor byl z wartburgu.

27. května 1970 Vladimír Beneš naložil rodinu a vyrazil směrem k hranici u Valtic. Ve vozidle připomínajícím křížence mezi tankem a Lunochodem seděl Vladimír, jeho žena Marie a děti Vladimír, Miroslav, Ivo a Dagmar.

Bohužel jeho podomácku vyrobený tank se porouchal (závada na motoru) a nešťastný konstruktér musel své vozítko opustit pod mostem u Břeclavi. Rodina se radí, co bude dál a řešení, na které přišli, je poměrně děsivé. Vladimír sám překoná hranici a rodina se za ním pak nějak dostane.

Vladimírovi se nakonec podaří uprchnout z „ráje“ a komunističtí pohlaváři se sesypou na jeho rodinu. Marii Benešové tvrdí, že manžel shořel na drátech pod proudem, které byly natažené na hranici. Až po několika dnech dostává Marie dopis od manžela, že je v pořádku.

Z Rakouska se Vladimír dostává do USA a neustále se snaží dostat k sobě svou rodinu. To se daří až po dlouhých sedmi letech.

Chcete vědět o tanku Vladimíra Beneše víc? Podívejte se na další díl Ocelových gigantů od G_J_Rasputina

                                                                       Video: YouTube

 

Zdroj: Cesty ke svobodě

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace