Autor fotografie: Public domain|Popisek: Juan Pujol Garcia
Španělský špión a dvojitý agent Juan Pujol Garcia nevypadal před vypuknutím druhé světové války jako někdo, kdo se stane člověkem, který podfoukne nacisty.
Měl problémy jako student, voják, obchodník, a dokonce i v manželství, které se mu rozpadlo. Když začala válka, Pujol se třikrát pokusil pracovat pro Brity, ale ti ho odmítli. Nakonec oslovil nacisty, kteří ho přijali pod krycím jménem Arabel. Poté, co se etabloval jako nacistický špión, Pujol znovu oslovil Spojence, a stal se dvojitým agentem známým jako Garbo.
Pujol použil strategii, jak krmit nacisty směsí pravdivých, ale neužitečných informací, které vždy přicházely trochu pozdě aby měly jakoukoli důležitou hpndotu. Dokonce vymyslel celou síť 27 podřízených fiktivních agentů. I přes jejich neexistenci za ně podával výkazy výdajů a nacisté jim vypláceli mzdy.
V jednu chvíli musel Pujol vysvětlit zpoždění v doručování významných informací nacistům. Tvrdil, že jeden z jeho špionů zemřel, a přesvědčil nacisty, aby poskytli důchod fiktivní vdově pomyslného špióna. Pujolova klamavá taktika nejen způsobila, že nacisté vyplýtvali miliony dolarů, ale také sehrála klíčovou roli v jejich přesvědčování, že útoky během začátku dne D byly pouhou diverzí, a tím došlo k odkloněním životně důležitých zdrojů od místa útoku Spojenců.
Pujol získal vzácnou kombinaci vyznamenání, kdy mu byl udělen jak nacistický Železný kříž (vyžadující Hitlerovo osobní povolení, protože nebyl vojákem), tak MBE (člen Řádu britského impéria) od krále Jiřího VI.
Po válce žil Pujol ve strachu, že ho budou pronásledovat přeživší nacisté. V roce 1949 s pomocí MI5 zinscenoval svou vlastní smrt na malárii v Angole. Poté se přestěhoval do Lagunillas ve Venezuele, kde založil malé knihkupectví a obchod se suvenýry.
Zde žil v anonymitě až do své smrti roku 1988.
Zdroj: History in memes