Vyznával voodoo, zorganizoval bandu hrdlořezů, prohlásil se za čaroděje. Prezident Francois Duvalier rozpoutal na Haiti vládu teroru a bizarních zvyků

Vyznával voodoo, zorganizoval bandu hrdlořezů, prohlásil se za čaroděje. Prezident Francois Duvalier rozpoutal na Haiti vládu teroru a bizarních zvyků
Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:1963haiti_duvalier.jpg|Popisek: Francois Duvalier
23 / 04 / 2019, 16:30

Pokud mělo někdy Haiti opravdu ,,smůlu" na prezidenta, byl to Francois Duvalier alias ,,Papa Doc". Ten byl nejen známý jako nesmlouvavý diktátor, ale také svými bizarními zvyky, které zavedl na Haiti.

Zvrhlý lékař, fanatik do voodoo, krutý diktátor s bizarními zvyky. Taková označení by zřejmě přesně seděla na haitského prezidenta Francoise Duvaliera, který vládl Haiti tvrdou rukou v letech 1957-1971 a v historii tohoto karibského státu byl černou kaňkou.

                                   Francois Duvalier

Duvalier se narodil v roce 1907 v haitském hlavním městě Port-au-Prince. V roce 1934 absolvoval medicínu a pracoval jako lékař v nemocnici. Brzy se začal zajímat o okultní vědy, mysticismus a hlavně své později oblíbené voodoo. Zároveň se však zajímal o politiku. V 50. letech začal organizovat odpor proti vůdci vojenské junty Paulu Magloirovi, který se stal později prezidentem. Magloire však brzy na funkci rezignoval a pro Duvaliera se tak otevřela slibná politická kariéra.

V roce 1957 se v evidentně zmanipulovaných prezidentských volbách s pomocí USA stal 40. prezidentem Haiti. Duvalier brzy zavedl vládu teroru, jejíž pevnou součástí byla i milice hrdlořezů o síle až 15 000 mužů, která vydírala, znásilňovala a vraždila Duvalierovy politické oponenty. Poté, co Duvvalier odrazil pokusy o své svržení, konaly se v roce 1961 další prezidentské volby, opět zmanipulované, kdy opozice nedostala žádný hlas (!), a o tři roky později se prohlásil ,,pro jistotu" doživotním prezidentem.

Sám Duvalier si nechal říkat „Nejvyšší pán této země Haiti“, nosil podivné obleky, dále však posiloval svůj osobní kult a zavedl ,,do praxe" svou fascinaci voodoo a další bizarní zvyky. Duvalier se prohlašoval za čaroděje, neochvějně věřící ve voodoo, nosil u sebe pistoli a školáci se k němu museli povinně modlit. Duvalierův režim byl vše, jen ne ,,normální", ale také zkorumpovaný doslova prolezlý klientelistickými vazbami, na jejichž vrcholku byl sám prezident. Paranoidně uvažující prezident tvrdě postupoval proti svým politickým oponentům, které nechal zavírat, v horších případech rovnou vraždit tlupou hrdlořezů. Odhaduje se, že za Duvalierovy vlády přišlo o život skoro 30 000 lidí a další by jistě zemřeli, nebýt Duvalierovy smrti v roce 1971.

Vládu po něm převzal umírněnější syn Jean-Claude také s funkcí doživotního prezidenta, který se snažil zavést v zemi určité reformy, nicméně korupce a klientelistický systém bujely dál a Jean-Claude byl nucen v roce 1986 utéct do exilu. Po jeho a otcově vládě však zůstala na Haiti politická a morální spoušť. Prezidentem země se stal generál Henri Namphy, který slíbil konání svobodných voleb a zavední demokratických reforem. Jeho režimu byla dána přezdívka ,,duvalierismus bez Duvaliera".

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace