Vždy se snažila pomáhat. Budoucí britská vladařka Alžběta II. se za války stala automechanikem

Vždy se snažila pomáhat. Budoucí britská vladařka Alžběta II. se za války stala automechanikem
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Budoucí panovnice Alžběta II za druhé světové války
12 / 09 / 2022, 10:00

Ostrovní impérium truchlí, britská královna Alžběta II. zemřela v požehnaném věku 96 let. Noblesní dáma se snažila za svého života pomáhat druhým lidem a nejinak tomu bylo i za druhé světové války.

Britská královna Alžběta II. zemřela ve věku 96 let a zanechala po sobě silný odkaz, na který se bude snažit navázat její syn Charles jako další panovník. Alžběta II. se zapsala nejen do srdcí Britů vřelým písmem, protože jí nechyběl nadhled, smysl pro humor a noblesa. Pro tyto vlastnosti se ji oblíbil nespočet světových státníků.

Alžběta II. se snažila pomáhat také za časů druhé světové války, kdy ,,přiložila" ruku k dílu ještě jako mladá dívka. Vykonávalapro Brity užitečnou, leč z našeho pohledu pro ženu méně obvyklou činnost: byla totiž automechanikem.

Tehdy ještě Alžběta Windsorová se připojila k britské armádě, kde chtěla být užitečná v boji proti nacistickému nepříteli, stejně jako mnoho dalších britských žen. Stala se automechanikem, kdy její práce zahrnovala mimo jiné i řízení a údržbu vojenských nákladních vozidel. Dokázala bez problému vyměnit kolo u nákladního vozidla, složit a rozložit motor.

Pracovala v rámci Ženské pomocné teritoriální služby ve městě Camberley v hrabství Surrey. Bylo jí tehdy jen 18 let. Již v 16 letech však projevila budoucí britská panovnice živý zájem připojit se k ženské divizi britských ozbrojených sil.

I když se její otec Jiří VI. stavěl k jejímu nápadu zamítavě, nakonec ,,povolil". Alžběta si vedla ve své ,,válečné" práci více než dobře a dosáhla během pěti měsíců na hodnost čestného mladšího velitele, takže její rodiče, kteří ji několikrát navštívili při práci, mohli být na svou dceru hrdí.

Na rozdíl od ostatních členek Ženské pomocné teritoriální služby však mohla každou noc využít komfort windsorského zámku, kam chodila pravidelně přespat.

Když však 6. února 1952 zemřel její otec Jiří VI., bylo jasné, že Alžbětu Windsorovou čekají vladařské povinnosti, jimž se věnovala v součtu neuvěřitelných 70 let.


Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku