Vzpomínková akce: Bitva u Kolína 1757 – 2018

Vzpomínková akce: Bitva u Kolína 1757 – 2018
Popisek: bitva u Kolína
14 / 06 / 2018, 14:00

Během nadcházejícího víkendu proběhne u Křečhoře na Kolínsku velká vzpomínková akce věnovaná 261. výročí jedné z největších a nejvýznamnějších bitev sedmileté války, bitvy u Kolína (18. června 1757), v níž 44 tisíc mužů císařského maršála Leopolda Dauna porazilo 32 tisíc mužů pruského krále Fridricha Velikého. Rakouské vítězství přinutilo Prusy ukončit obléhání Prahy a vyklidit Čechy.

Návštěvníci vzpomínkové akce uvidí stovky vojáků (re-enactorů, nadšenců) v dobových uniformách císařsko-královské (rakouské), saské a pruské armády, pěchotu řadovou, lehkou, jezdectvo i dělostřelectvo. Projekt „Válka v krajkách – bitva u Kolína 1757“ se svým rozsahem, pravidelností a významem historické události, jíž je věnován, řadí mezi přední aktivity svého druhu v Evropě.

plakát

Hlavními body programu jsou sobotní bitevní ukázka (16:30) u Křečhoře nazvaná „Když tenkrát slunce zapadalo nad Křečhoří“ a nedělní (10:00) pietní akt u hrobů padlých a zemřelých vojáků. Kromě nich program zahrnuje páteční noční bitvu v Nové Vsi (20:30), sobotní příjezd Černých husarů do Radovesnic I (10:00) nebo pochod armád Křečhoří a položení věnců k památníku (14:00), a pestrý doprovodný kulturní program.

Vstup na akci je zdarma, u Křečhoře je pro návštěvníky připravené velké provizorní parkoviště, a z Kolína od vlakového nádraží bude zavedena speciální autobusová linka zajišťující kyvadlovou dopravu (ve 12:00 a 13:00 směr Křečhoř, v 17:00 a 18:00 směr Kolín). Historické bitvy jsou hlučné, což je třeba vzít do úvahy ohledně malých dětí a především psů.

web: Bitva u Kolína

facebook: Bitva u Kolína 1757 – 2018

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace