Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Walter Rauff
Walter Rauff byl velitelem SS na nacistické mocenské šachovnici a je zodpovědný za zločiny proti lidskosti. Nebyl ale za své zločiny nikdy potrestán.
Rauff stojí za smrtí okolo 100 000 Židů, hendikepovaných lidí, Romů, komunistů, mentálně postižených a dalších lidí. Tito lidé umírali nejen ve východní Evropě, ale také v severní Africe či Itálii. Byl to právě Rauff, kdo používal k usmrcení Židů a dalších plynové vozy. Trýznivou smrtí sprovozoval ze světa mezi lety 1942 - 1945 ,,podlidi", jak je Rauff nazýval.
Rauff se narodil v roce 1906 a jeho kroky brzy vedly do armády, respektive námořnictva. Jako osmnáctiletý mladík se přihlásil k německému námořnictvu, kde se poměrně rychle vypracoval do hodnosti podporučíka a stal se vedoucím instruktorem. Těsně před vypuknutím druhé světové války, v roce 1937 začal pracovat pro oddíly SS (Schutzstaffel), přesunul se za tímto účelem do Berlína a začal stoupal v nacistické hierarchii.
Již v této době pak začal spřádat Rauff ďábelský plán na masové usmrcení Židů, Romů, duševně či fyzicky hendikepovaných lidí a dalších skupin obyvatelstva v plynových vozech. Po obsazení Polska nacistickými vojsky v září 1939 se začal pro uskutečnění tohoto plánu otevírat dostatečně široký prostor.
A nebyl realizován jen v podmínkách východní Evropy, ale v již zmíněné severní Africe, proti tuniským Židům, kam byl Rauff v roce 1942 převelen. Tunišští Židé měli být dokonce na návrh jednoho z německých diplomatů použiti jako lidské štíty proti spojeneckým ofenzivám. Další Rauffovou zastávkou pak byla Itálie, kde pomáhal Benitu Mussolinimu v zavádění drastických opatření proti židovské populaci. Tam se ,,zapsal" především svou bezohledností a tím, že vyžadoval absolutní poslušnost.
Je jasné, že za své činy by za normálních okolností Rauff stanul před Norimberským tribunálem či jiným soudem, který by jej spravedlivě potrestal. To se však nestalo. V roce 1945 se s blížícím se osvobozením Itálie zabarikádoval s dalšími nacisty v hotelu Regina v Miláně, aby se vyhnul lynčování. Nicméně byl posléze stejně zatčen spojenci a poslán do zajateckého tábora. Z něho se mu ale podařilo za pomoci ,,spřáteleného" biskupa utéct a vyhnout se tak spravedlnosti.
Rauff se dal po válce do služeb syrské rozvědky. Podle některých historiků Rauff pracoval i pro izraelskou rozvědku, než v roce 1949 zamířil do Ekvádoru, a o devět let později pak do Chile. Tam nikým nepoznán dělal v krabí konzervárně. Je zajímavé, že i když o něm Německo vědělo a poslalo několik žádostí do Chile na jeho extradikci, nikdy se to nepodařilo. Jako důvod se paradoxně uvádělo, že jeho zločiny byly spáchány už před dlouhou dobou.
Rauff tak mohl v klidu dožít až do roku 1984, kdy v 77 letech zemřel. Zůstává tak jedním z poměrně vysoce postavených nacistů, jehož zločiny zůstaly nepotrestány. A svých činů do konce života nelitoval.
Zdroj: warhistoryonline.com