Winston Churchill během nejodvážnějšího letu druhé světové války zesměšnil Hitlerovu Luftwaffe

Winston Churchill během nejodvážnějšího letu druhé světové války zesměšnil Hitlerovu Luftwaffe
Popisek: Winston Churchill v Boeingu
04 / 05 / 2019, 13:00

I když to málokdo ví, britský ministerský předseda byl první světový vůdce, který přeletěl Atlantik a dokonce sám i během letu několikrát pilotoval.

V lednu 1942 cestoval Winston Churchill lodí do Spojených států amerických na setkání s prezidentem Rooseveltem, aby dotlačil Spojené státy k připojení do probíhajících bojů s hitlerovským Německem v Evropě. Churchill zde pronesl v americkém Kongresu jeden ze svých nejslavnějších projevů.

Do Velké Británie se měl podle plánu Churchill dostat kombinovaným způsobem, nejprve létajícím člunem Boeing 314a Clipper “Berwick” na Bermudy, kde by on a jeho doprovod nastoupil na bitevní loď Royal Navy Duke of York, na jejíž palubě by se dostali domů přes Atlantik.

Churchill se ale během letu v Clipperu naprosto zamiloval do neuvěřitelné úrovně komfortu a luxusu, který mu paluba bitevní lodi nemohla poskytnout. Na palubě Boeingu se podávala jídla jako krevetový koktejl, kuře, šunka nebo hrušky se smetanou a samozřejmě káva.

Ve své dychtivosti vrátit se do domů co nejrychleji se Churchill rozhodl, že ušetří čas a bude v letounu pokračovat z Bermud celou cestu domů, téměř 5 500 kilometrů, tedy na vzdálenost blížící se doletu Boeingu.
Během letu, který je považován za jeden z nejvýznamnějších letů v historii letectví, se Churchillovi, jeho klíčovým členům personálu a posádce letadla podařilo překonat Atlantik průměrnou rychlostí 190 MPH za téměř 19 hodin. To v okamžiku, kdy do vzduchu šli všichni němečtí stíhači Luftwaffe z Brestu a okolí, kteří měli letadlo s jejich úhlavním nepřítelem, které se blížilo k francouzskému pobřeží, sestřelit. Boeing řízený kapitánem Johnem Kelly-Rogersem dodržoval během posledních hodin letu radiové ticho a k Angliie se blížil nečekaně z jihu.

Piloti Luftwaffe letoun naštěstí nenašli a když letadlo s Churchillem přistálo v Plymouthu, celá Británie si oddechla. O jakou kořist by se v případě sestřelení nepřítelem jednalo, dokazuje seznam dalších členů Churchillova doprovodu zahrnující jména jako velitel Royal Navy admirál Sir Dudley Pound, velitel letectva Sir Charles Portal a ministr pro leteckou výrobu Lord Beaverbrook.

Churchill, sám bývalý pilot si let očividně užil a oficální snímky ho zachycují za kniplem Boeingu s doutníkem v puse.

Poté co tedy Boeing Clipper bezpečně dovezl drahocenný náklad, se v britském tisku objevily karikatury rozzuřeného Hitlera spílajícího skleslým pilotům, jak je možné, že neviděli jeden maličkatý britský létající člun.

 

Zdroj: Drive coffee

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace