Popisek: Winston Churchill v Boeingu
I když to málokdo ví, britský ministerský předseda byl první světový vůdce, který přeletěl Atlantik a dokonce sám i během letu několikrát pilotoval.
V lednu 1942 cestoval Winston Churchill lodí do Spojených států amerických na setkání s prezidentem Rooseveltem, aby dotlačil Spojené státy k připojení do probíhajících bojů s hitlerovským Německem v Evropě. Churchill zde pronesl v americkém Kongresu jeden ze svých nejslavnějších projevů.
Do Velké Británie se měl podle plánu Churchill dostat kombinovaným způsobem, nejprve létajícím člunem Boeing 314a Clipper “Berwick” na Bermudy, kde by on a jeho doprovod nastoupil na bitevní loď Royal Navy Duke of York, na jejíž palubě by se dostali domů přes Atlantik.
Churchill se ale během letu v Clipperu naprosto zamiloval do neuvěřitelné úrovně komfortu a luxusu, který mu paluba bitevní lodi nemohla poskytnout. Na palubě Boeingu se podávala jídla jako krevetový koktejl, kuře, šunka nebo hrušky se smetanou a samozřejmě káva.
Ve své dychtivosti vrátit se do domů co nejrychleji se Churchill rozhodl, že ušetří čas a bude v letounu pokračovat z Bermud celou cestu domů, téměř 5 500 kilometrů, tedy na vzdálenost blížící se doletu Boeingu.
Během letu, který je považován za jeden z nejvýznamnějších letů v historii letectví, se Churchillovi, jeho klíčovým členům personálu a posádce letadla podařilo překonat Atlantik průměrnou rychlostí 190 MPH za téměř 19 hodin. To v okamžiku, kdy do vzduchu šli všichni němečtí stíhači Luftwaffe z Brestu a okolí, kteří měli letadlo s jejich úhlavním nepřítelem, které se blížilo k francouzskému pobřeží, sestřelit. Boeing řízený kapitánem Johnem Kelly-Rogersem dodržoval během posledních hodin letu radiové ticho a k Angliie se blížil nečekaně z jihu.
Piloti Luftwaffe letoun naštěstí nenašli a když letadlo s Churchillem přistálo v Plymouthu, celá Británie si oddechla. O jakou kořist by se v případě sestřelení nepřítelem jednalo, dokazuje seznam dalších členů Churchillova doprovodu zahrnující jména jako velitel Royal Navy admirál Sir Dudley Pound, velitel letectva Sir Charles Portal a ministr pro leteckou výrobu Lord Beaverbrook.
Churchill, sám bývalý pilot si let očividně užil a oficální snímky ho zachycují za kniplem Boeingu s doutníkem v puse.
Poté co tedy Boeing Clipper bezpečně dovezl drahocenný náklad, se v britském tisku objevily karikatury rozzuřeného Hitlera spílajícího skleslým pilotům, jak je možné, že neviděli jeden maličkatý britský létající člun.
Zdroj: Drive coffee