Wolverine a Sable - jezerní letadlové lodě se s nepřítelem neutkaly přímo, ale svou práci odvedly

Wolverine a Sable - jezerní letadlové lodě se s nepřítelem neutkaly přímo, ale svou práci odvedly
Autor fotografie: U.S. Navy, Wikimedia Commons CC0|Popisek: USS Wolverine
21 / 05 / 2021, 16:30

USS Wolverine a USS Sable byly americké cvičné letadlové lodě přestavěné z kolesových parníků. Sloužily pro výcvik námořních pilotů na Michiganském jezeře. Letci, kteří výcvikem prošli, pak rozdávali rány nepříteli v Tichomoří i v Evropě.

USS Wolverine byla americká letadlová loď, která byla unikátní v tom, že ji konstruktéři přestavěli z kolesového parníku Seeandbee (C&B). Ten byl svého času luxusním plavidlem přezdívaným ,,Michiganský Titanic", který převážel až 500 cestujících.

Plavidlo se podařilo získat americkému námořnictvu v roce 1942 s cílem ji zařadit jako pomocnou cvičnou loď, která však nebude brázdit moře, ale jezero. V květnu 1942 začala kompletní přestavba a už v srpnu už jako USS Wolverine byla zařazena do služby. Měla sloužit pro nacvičování vzletů a přistání na Michiganském jezeře.

video: youtube

V roce 1943 přibyl k USS Wolverine i její sesterská letadlová loď USS Sable (dříve Greater Buffalo). Stejně jako u USS Wolverine se však nejednalo o klasickou letadlovou loď, ale spíše velkou přistávací palubu se schopností plout. Obě lodi totiž neměly palubní výtahy ani hangáry. Lodi podle původního účelu sloužily jen k přistávání a vzletu. Neozbrojená plavidla byla také značně pomalá, takže se hodila opravdu jen k nácviku přistávání.

Na druhé straně bylo jasné, že se skončením války se z USS Wolverine i USS Sable stanou nepotřebná plavidla. V listopadu 1945 byly obě letadlové lodě vyřazeny z aktivní služby a rozhodnuto o jejich sešrotování. K němu došlo v roce 1948. Smutný konec obou cvičných letadlových lodí dokladuje fakt, že ve službě byly pouhé tři roky.

Technické parametry USS Wolverine:

Výtlak: 7 300 t
Délka: 150 m
Šířka: 30 m
Ponor: 4,7 m
Pohon: 4× kotel, pístové motory
Rychlost: 18 uzlů (33 km/h)
Posádka: 270

Technické parametry USS Sable

Výtlak: 7 863 t (jako Greater Buffalo)
6 690 t (jako Sable)
Délka: 158,1 m (jako Greater Buffalo)
163 m (jako Sable)
Šířka: 18 m
Ponor: 6,5 m (jako Greater Buffalo)
Pohon: sdružený parní stroj
Rychlost: 18 uzlů (33 km/h)

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.