VIDEO: Americký stíhač tanků Wolverine M10

VIDEO: Americký stíhač tanků Wolverine M10
Popisek: M10 poblíž Saint Lo, 1944
14 / 11 / 2019, 10:00

Už od prvního světového konfliktu do konce druhé světové války zahrnovaly vojenské doktríny, že obrněná vozidla by měla plnit dva hlavní úkoly, pěchotní podporu nebo být protitankovou zbraní.

Jelikož se tyto požadavky navzájem vylučují, byly vyvíjeny vozidla zvlášť pro daný úkol. Velká Británie to řešila pomocí pěchotních s křižníkových tanků, Německo zezačátku nasazovalo tanky PzKpfw III proti tankům a PzKpfw IV jako podpůrný stroj, později vznikly útočné a stíhací vozidla. Spojené státy se dlouho držely přesvědčení, že tanky mají funkci podpory pěchoty, a na ničení tanků slouží stíhače.

                    

Mimo letectvo, které si připsalo velký podíl na počtech zničené obrněné techniky, speciální zbraní vyvinutou na ničení tanků byly stíhače tanků. Tato typová skupina lehce pancéřovaných, ale rychlých a hlavně silně vyzbrojených vozidel v angličtině používá příznačné označení ,,destroyer" (ničitel).

U.S. M10 Tank Destroyer (Wolverine)

Vlastní označení těchto strojů Destroyer a Wolverine nebylo oficiální, ,,Destroyer" pravděpodobně používaly americké jednotky a ,,Wolverine" byl název obrněného vozidla vyvezený do Velké Británie, kde později přezbrojením 17liberním kanónem ráže 76,2 mm obdržel název Achiles.

Americká armáda stroje této třídy ve své výzbroji neměla, a po znepokojujících zprávách o kapitulaci Francie v roce 1940, kde hlavní podíl rychlé porážky byl připisován německým tankovým jednotkám, se touto situací začala zabývat. Americkému velení bylo od začátku jasné, že proti tankům nelze nasadit tažená polní děla, ale že potřebují rychlé útočné vozidlo disponující silnou výzbrojí. Jako další argument potřeby nasazení tohoto stroje byla představa hromadného nasazení tanků nepřítele, ale to už se později stalo jen zřídka.

Stávající M3 a nově vyráběné tanky M4 překonaly evropské bitevní a pěchotní tanky a daly použít jako prostředek boje s obrněnci nepřítele, ale Američanům dělaly vrásky na čele zprávy o nově vyvíjených a zřídka se objevujících dobře pancéřovaných, silně vyzbrojených středních a těžkých německých tancích.

 

Autor: Rasputin

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace