XM-808 Lockheed Twister - obrněné vozidlo s kloubem

XM-808 Lockheed Twister - obrněné vozidlo s kloubem
Autor: US Army|Popisek: XM808
13 / 10 / 2019, 13:00

Okolo roku 1965 vznikl zajímavý projekt firmy Lockheed na průzkumné kolové pancéřované vozidlo s velkou průchodností.

Vozidlo bylo unikátní konstrukce, kdy obě části vozidla, každé se 4 koly, byla spojena kloubem, který se pohyboval ve všech směrech. Pro každou čtveřici kol byl vlastní motor, jehož výkon postupně rostl až na 217 kW.

Díky této konstrukci byl Twister vysoce mobilní a snadno ovladatelný stroj s velmi vysokou rychlostí.  Poslední vývojová varianta 808 měla dva vodou chlazené motory Chrysler V8 o celkovém výkonu 582 PS.

Převodovky byly také dvě značky Allison s 6 rychlostmi dopředu a zpátečkou. Maximální rychlost se pohybovala okolo 95 km/h a plně naložený stroj s posádkou a municí akceleroval z 0 na 80 km/h za 17 sekund.

XM808

Finální varianta XM-808 měřila 5,65 , šířka 2,63 a výška 2,36 metru. Váha i s 20 mm rychlopalným kanónem Hispano Suiza HS.820 se ustálila na 9 725 kg. Pancíř o tloušťce 6 cm byl z hliníkové slitiny.

XM808

Bohužel ani přes skvěle zvládnuté testy americká armáda na tohle progresivní vozidlo nevsadila a tak je možné obdivovat pouze jeden zachovalý kus XM808 v Detroit Arsenal v Michiganu.

 

Zdroj: AW.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace