Yang Kyoungjong: Korejec bojoval ve třech různých světových armádách. Možná ale vůbec neexistoval

Yang Kyoungjong: Korejec bojoval ve třech různých světových armádách. Možná ale vůbec neexistoval
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Yang Kyoungjong
18 / 10 / 2022, 10:00

Yang Kyoungjong byl korejským vojákem, který měl bojovat ve třech různých armádách - japonské, sovětské a německé. Někteří historikové však zpochybňují, že Kyoungjong vůbec existoval.

Yang Kyoungjong je považován za vojáka, který si během druhé světové války zabojoval hned ve třech různých armádách. V roce 1938 ve svých 18 letech narukoval do japonské Kwantungské armády, v té době byla Korea okupována právě Japonskem. V bitvě u řeky Chalchyn, kde proti sobě stanulo Japonsko a Sovětský svaz, byl Kyoungjong zajat a deportován do gulagu.

Vzhledem k tomu, že v roce 1941 vypukl ozbrojený konflikt mezi Sovětským svazem a Německem, mladý Korejec byl donucen, aby bojoval v Rudé armádě proti nepříteli společně s tisícovkami dalších vězňů. Kyoungjonga Sověti následně odeslali na východní frontu.

V roce 1943 byl Korejec znovu zajat, tentokrát Němci v třetí bitvě o Charkov. Kyoungjong musel znovu změnit válečnou stranu a tentokrát měl bojovat za Německo. Jeho příští zastávkou byla okupovaná Francie a Korejec měl sloužit v praporu složeném z bývalých sovětských zajatců na poloostrově Cotentin na severozápadě země.

Po vylodění spojenců v Normandii v roce 1944 padl Kyoungjong opětovně do zajetí, v tomto případě amerického. Američané zpočátku věřili, že mají tu čest s Japoncem v německé uniformě.

Potíž nastala v komunikaci, protože se s Korejcem nebyl schopen nikdo dohovořit. Kyoungjonga čekala cesta do zajateckého tábora ve Velké Británii, později byl přeložen do USA. Potom měl být údajně v roce 1947 propuštěn Američany ze zajetí a stát se americkým občanem, přesunout se do Illinois, kde žil až do své smrti v roce 1992.

Dobrodružný příběh mladíka olemovaný třemi angažmá v různých armádách během druhé světové války však dostal později povážlivou trhlinu. Někteří historikové na základě vlastního výzkumu zpochybnili, že někdo pod jménem Yang Kyoungjong vůbec existoval, a že proto nejsou věrohodné důkazy.

V roce 2005 odvysílala jihokorejská televize SBS dokument, který se zabýval přítomností asijských vojáků, kteří sloužili v německé armádě a byli následně zajati západními pojenci. Dokument konstatoval, že i když je doloženo, že Asiaté bojovali v řadách Wehrmachtu během druhé světové války, není spolehlivě zdokumentováno, že Yang Kyoungjong skutečně existoval. Příběh mladíka každopádně posloužil jako základ jihokorejského filmu Mai wei z roku 2011.

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku