Yang Kyoungjong: Voják, co si během druhé světové války zabojoval ve třech různých armádách. Možná ale neexistoval

Yang Kyoungjong: Voják, co si během druhé světové války zabojoval ve třech různých armádách. Možná ale neexistoval
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Yang Kyoungjong
24 / 11 / 2021, 10:00

Yang Kyoungjong byl korejským vojákem, který měl bojovat ve třech různých armádách - japonské, sovětské a německé. Někteří historikové však zpochybňují, že Kyoungjong vůbec existoval.

Yang Kyoungjong je považován za vojáka, který si během druhé světové války zabojoval hned ve třech různých armádách. V roce 1938 ve svých 18 letech narukoval do japonské Kwantungské armády, v té době byla Korea okupována právě Japonskem. V bitvě u řeky Chalchyn, kde proti sobě stanulo Japonsko a Sovětský svaz, byl Kyoungjong zajat a deportován do gulagu.

Vzhledem k tomu, že v roce 1941 vypukl ozbrojený konflikt mezi Sovětským svazem a Německem, mladý Korejec byl donucen, aby bojoval v Rudé armádě proti nepříteli společně s tisícovkami dalších vězňů. Kyoungjonga Sověti následně odeslali na východní frontu.

V roce 1943 byl Korejec znovu zajat, tentokrát Němci v třetí bitvě o Charkov. Kyoungjong musel znovu změnit válečnou stranu a tentokrát měl bojovat za Německo. Jeho příští zastávkou byla okupovaná Francie a Korejec měl sloužit v praporu složeném z bývalých sovětských zajatců na poloostrově Cotentin na severozápadě země.

Po vylodění spojenců v Normandii v roce 1944 padl Kyoungjong opětovně do zajetí, v tomto případě amerického. Američané zpočátku věřili, že mají tu čest s Japoncem v německé uniformě.

Potíž nastala v komunikaci, protože se s Korejcem nebyl schopen nikdo dohovořit. Kyoungjonga čekala cesta do zajateckého tábora ve Velké Británii, později byl přeložen do USA. Potom měl být údajně v roce 1947 propuštěn Američany ze zajetí a stát se americkým občanem, přesunout se do Illinois, kde žil až do své smrti v roce 1992.

Dobrodružný příběh mladíka olemovaný třemi angažmá v různých armádách během druhé světové války však dostal později povážlivou trhlinu. Někteří historikové na základě vlastního výzkumu zpochybnili, že někdo pod jménem Yang Kyoungjong vůbec existoval, a že proto nejsou věrohodné důkazy.

V roce 2005 odvysílala jihokorejská televize SBS dokument, který se zabýval přítomností asijských vojáků, kteří sloužili v německé armádě a byli následně zajati západními pojenci. Dokument konstatoval, že i když je doloženo, že Asiaté bojovali v řadách Wehrmachtu během druhé světové války, není spolehlivě zdokumentováno, že Yang Kyoungjong skutečně existoval. Příběh mladíka každopádně posloužil jako základ jihokorejského filmu Mai wei z roku 2011.

 

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace