Yperský mlýnek na maso. V bitvě u Passchendale se bojovalo i umíralo v bahně

Yperský mlýnek na maso. V bitvě u Passchendale se bojovalo i umíralo v bahně
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: bitva u Passchendale
05 / 11 / 2019, 13:00

Třetí bitva u Yper (31. červenec – 6. listopad 1917) byla dalším ,,mlýnkem na maso", kde v bahnitém terénu umírali vojáci po stotisících.

,,Zemřel jsem v pekle," napsal známý voják-básník Siegfried Sassoon. ,,Nazývali to Passchendale," Sassoon velmi výstižně pojmenoval to, co se dělo v bitvě u Passchendale (třetí bitva u Yper), jež se odehrávala od 31. července do 6. listopadu 1917, a jež se stala jednou z nejkrvavějších bitev Velké války. 

Vojákům jejich boj znesnadňoval další nepřítel, kterým byl bahnitý terén a všudypřítomné močály.Vleklá bitva si vyžádala na obou stranách přes 500 000 životů, některé zdroje však uvádějí i 700 000. Jedním z hlavních problémů se staly močály, které brzdily britský postup. Odhaduje se, že se v nich mohlo utopit až třetina všech obětí této bitvy.V dalším mlýnku na maso se utkaly vojáci Dohody s těmi německými.

Důvodem bitvy se stal britský plnán na dobytí strategických ponorkových přístavů v Belgii, které drželi Němci. Byl proto naplánována rozsáhlá ofenziva ve Flandrech. Cílem ofenzivy Dohody bylo dobytí vesnice Passchendale. Odvážný plán britského polního maršála Sira Douglase Haiga a dalších však narazil na tuhý odpor německých jednotek, špatné počasí a již zmíněné bahno a močály, které si vybraly svou krvavou daň.

Září bylo z pohledu počasí sice sušší, ofenziva se dařila, nicméně v říjnu se opět počasí zhoršilo a plánované útoky nedosahovaly zdaleko stanovených cílů. Na pomoc musely přispěchat kanadské divize, které vyčistily oblast u vesnice Passchendale, vesnici samotnou a blízké návrší. Několik dnů potom obsadi vojáci Dohody strategicky důležité německé zákopy. Kanadské divize tak v podstatě zachránily britský plán na dobytí vesnice a díky nim byly dlouhotrvající boje vyhrány.

Zdroj: militaryhistorynow.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace