Z továrny na bonbóny k tankovému monstru. Jak slavný konstruktér Michail Koškin stvořil legendu

Z továrny na bonbóny k tankovému monstru. Jak slavný konstruktér Michail Koškin stvořil legendu
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Prototyp T-34 (A-34)
26 / 03 / 2023, 16:30

Věhlasný konstruktér Michail Koškin zkonstruoval legendární tank T-34. Cesta k němu byla relativně dlouhá.

Než se stal Michail Koškin konstruktérem slavného tanku T-34, pracoval v továrně na cukrovinky. Rutinní práce jej však neuspokojovala a jednoho dne se rozhodl studovat inženýrství, k němuž ho to již nějakou dobu táhlo. Koškinovi se nakonec podařilo studium zdárně dokončit a stal se později tankovým konstruktérem v Charkovské konstrukční kanceláři.

Ve třicátých letech stál v čele týmu, který měl technicky zdokonalit tank BT. Koškin a jeho spolupracovníci našli při těchto pracích některé závažné vady v designu tanku BT-7 a bylo tak jasné, že pokud chtějí Sověti mít smrtíci vozidlo v potenciální válce, která se blížila, tank BT bude muset být nahrazen.

Rok 1937 pak pro Koškina skýtal velkou profesní šanci. Byl totiž jmenován vedoucím týmu konstruktérů, který měl vyrobit adekvátní náhradu za tanky BT v Charkovském lokomotivním závodě v Charkově. Vznikl tank s označením A-20 (později BT-20). I když nové vozidlo vykazovalo některá vylepšení oproti tanku BT, měl relativně slabé pancéřování i nedostatečný výkon motoru.

Koškin ve stejné době začal pracovat i na budoucím tanku T-34, nicméně sovětští představitelé dávali před ním přednost právě BT-20, protože zamýšlený design T-34 by vyžadoval daleko více oceli a také paliva. Z toho rozhodnutí byl Koškin zklamaný, protože designu tanku T-34 věřil.

Rozhodl se proto napsat osobní dopis Stalinovi, v němž mu napsal, proč by měla sovětská armáda dát přednost T-34. Stalin tak požadoval, aby mu Koškin tank předvedl. Do Moskvy byl přivezen rychlý, dobře pancéřovaný a efektivnější tank než BT-20, a na sovětského diktátora udělala prezentace velmi dobrý dojem. T-34 tak měl vyhráno. Na konci roku 1939 bylo rozhodnuto vyrobit nultou sérii tohoto tanku, jichž se nakonec vyrobilo celkem 84 000.

Pro Koškina to byla velká profesní výhra. Na druhé straně jej brzy zradilo křehké zdraví. V roce 1940, tedy ještě před invazí nacistických vojsk do Sovětského svazu, podlehl v pouhých 41 letech zápalu plic. Sovětský svaz tak přišel o jednoho z nejtalentovanějších tankových konstruktérů.

Koškin je držitelem Řádu rudé hvězdy či Stalinovy ceny, v Sovětském svazu si jej považovali i po smrti, dostal se i na známku. T-34 se pak stal jedním z nejslavnějších tanků vůbec, který výraznou měrou pomohl vyhrát Sovětům druhou světovou válku. V tom jim pomohl i schopný konstruktér, jehož jméno by nemělo upadnout v zapomnění.


Zdroj: warhistoryonline.comTagy článku