Za války ve Vietnamu mělo americké monstrum ničit celé lesy

Za války ve Vietnamu mělo americké monstrum ničit celé lesy
Autor fotografie: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported|Popisek: e Tourneau G175 Tree Crusher
05 / 08 / 2022, 16:00

Monstrózní drtič stromů pojmenovaný Le Tourneau G175 Tree Crusher byl postaven v 60.letech minulého století a měl jeden jediný účel, likvidovat celé oblasti lesa a zbavit tak bojovníky severního Vietnamu jejich výhod. Měl pomoci americké armádě s bojem v zeleném pekle Vietnamu.

Video: YouTube

A že se vám zdá jméno Le Tourneau povědomé? V padesátých letech vyvinula společnost LeTourneau Inc. několik pozemních vlaků původně navržených pro pomoc při těžbě dřeva v divočině bez kolejí. Společnost známá svými pozemními stroji, vyvinula první ze svých vlaků nazvaný VC-12 Tournatrain mezi roky 1953-1954.

Ale zpět k drtiči stromů. Obrovský stroj, který vypadal jako přerostlý parní válec měl ale na rozdíl od mírumilovného stavebního stroje ničit strom za stromem a smazat tak výhodu vietnamských nepřátel.

Gigant vážící 175 tun byl poháněn dvěma motory dieselovými Cummins V12 o výkonu 1 400 koní, které mu dodávaly dostatek výkonu, aby přejel jakýmkoliv terénem a jakýmkoliv lesem. 9. listopadu 1964 dorazil stroj na Kennedy Siding na šesti plochých železničních vozech a jeho vyložení a opětovné složení trvalo čtyři dny. Od 21. listopadu do 9. prosince 1964 byl učiněn pokus dostat stroj přes celou zemi do pracovní oblasti. Vyskytly se různé problémy a stroj se několikrát zasekl. Počasí se zhoršilo a zastavilo veškerou další činnost. Stroj byl ponechán na zimu asi tři a půl míle od místa montáže.

Během první části léta 1965 stroj trápily potíže. Několikrát se zasekl a běžné byly mechanické poruchy. Od poloviny května do konce července zlikvidoval stroj celkem 340 akrů lesa. V druhé polovině léta byla zvýšena aktivita a celá operace začala fungovat plynuleji. Od 1. srpna do 17. listopadu drtič stromů pokácel 2 250 akrů lesů a poté byl na zimu zastaven jeho provoz.

Léta se mluvilo o přesunu drtiče stromů LeTourneau G175 z Cut Thumb Creek do Mackenzie, aby se stal jednou z hlavních turistických atrakcí města. 28. května 1984 učinila městská rada Mackenzie první pozitivní krok a jmenovala „Výbor drtiče stromů“ vedený Arnoldem Boomhowerem, aby se ujal přemístění obřího kusu zařízení do města.

V pátek 19. října 1984 v 8:00 dva jeřáby naložily šest masivních kusů drtiče stromů a kolem 14:30 se konvoj vozidel začal přemisťovat po lesní obslužné cestě do města, kam dorazil v 15:45. Během následujících dvou dnů byl drtič stromů znovu smontován na svém novém místě na Mackenzie Boulevard. Ke svému původnímu určení nebyl nikdy využit, do Vietnamu se monstrum nikdy nepodívalo.

 

Zdroj: Interesting Engineering, Wonderful engineering, webové stránky města Mackenzie

 

Tagy článku