Záběry vraku lodi SMS Lützow, potopené roku 1916 po Bitvě u Jutska

Záběry vraku lodi SMS Lützow, potopené roku 1916 po Bitvě u Jutska
Popisek: SMS Lützow
06 / 03 / 2019, 18:00

Revoluční, zcela nová třída bitevních křižníků Invincible admirála „Jackie“ Fishera byla lodí s výzbrojí odpovídající téměř bitevní lodi, ale s co nejvýkonnějšími motory a prakticky žádným pancéřováním. Lodě této třídy měly být schopny zničit téměř vše co se na moři vyskytovalo, a před silnějšími bitevními loděmi měla díky vysoké rychlosti utéct.

Císařské Německo bylo v konstrukci lodí o něco pozadu, a velkoadmirál Tirpitz hodlal britskou cestu rychlé, silně ozbrojené a špatně pancéřované lodi okopírovat. Naštěstí zbytek admirality a německý císař Willhelm II. s tímto konceptem nesouhlasili a proto byl první německý bitevní křižník velmi odlišný od těch britských.

SMS Von der Tann měl hlavní děla menší ráže, ale střílející rychleji a byl i o něco pomalejší než jeho britské protějšky. Ale jeho pancéřování bylo téměř dvojnásobné oproti třídě Invincible. Britům trvalo téměř devět let, než přivedli na svět bitevní křižník se stejnou úrovní pancéřování jako měl Von der Tann – legendární HMS Hood. Po SMS Von der Tann přišly lodě třídy Moltke (SMS Moltke a SMS Goeben) a jedna loď své třídy SMS Seydlitz. Každá byla samozřejmě lepší než její předchůdci. Vrcholem byla třída Derfflinger, ve které vznikly tři lodě – SMS Derfflinger, SMS Lützow a SMS Hindenburg. 

SMS Lützow

Německá konstrukce jasně ukázalo svoji nadřazenost nad britskou jak během bitvy u Dogger Banku, tak během slavné bitvy u Jutska. U Dogger Banku 24. ledna 1915 zasáhl SMS Derfflinger dvěma granáty ráže 305 mm britský bitevní křižník HMS Lion, který byl prakticky ochromen a z bitvy musel být neslavně odtažen.

Během bitvy u Jutska SMS Derfflinger potopil bitevní křižník HMS Queen Mary zásahem svých granátů ráže 305 mm, které způsobily výbuch muničního skladu. Z 1266 mužů na palubě britské lodi se zachránilo pouhých 9!

V této největší námořní bitvě všech dob se Derfflinegr podílel společně se svou sesterskou lodí Lützow na zničení dalšího bitevního křižníku Royal Navy – HMS Invincible, což jim trvalo pouhých 10 minut, než také vybuchly skladiště munice britské lodi.

Bitva u Jutska se ale stala osudnou i prakticky novému křižníku SMS Lützow, který byl během slavné bitvy vlajkovou lodí admirála Franze von Hippera.

Hipper a jeho štáb

Křižník byl zasažen 24 projektily a 4 z nich byly ráže 380mm. Z těžce poškozené lodi se musel von Hipper přemístit na starší bitevník Moltke. Nešťastná loď nabírala vodu předkem, kde byly zasaženy místnosti pro obsluhu torpédometů a šrouby lodi se vynořily z vody. To byl konec. Vzhledem k tomu, že nebyla žádná šance zachránit loď před postupující britskou Home Fleet, byl vydán příkaz k evakuaci. Samotný bitevní křižník  byl potopen dvěma torpédy v časných ranních hodinách 1. června roku 1916.

Místo posledního odpočinku lodi SMS Lützow bylo objeveno britskou lodí HMS Echo u poloostrova Cimbrian u pobřeží Dánska v červnu 2015. 3D skenování odhalilo, kde leží slavná loď pod vodou a tyto záběry umožnily, aby místo posledního odpočinku této lodi bylo uznáno jako válečný hrob.

Zdroj: World of Warships, History.com, SMS-navy.com, Welt.de, DailyMail

Tagy článku