,,Záchranná mise" slavného režiséra: Chce vrátit 5 500 vyzvednutých předmětů z Titaniku do Belfastu

,,Záchranná mise&quote; slavného režiséra: Chce vrátit 5 500 vyzvednutých předmětů z Titaniku do Belfastu
Popisek: Titanic
12 / 07 / 2017, 18:30

James Cameron, tvůrce slavného snímku Titanic, chce vrátit 5 500 předmětů, které byly vyzvednuty z vraku lodi, zpět do Belfastu, kde byl Titanic postaven.

Režisér se spojil za tímto účelem s Robertem Ballardem, který v roce 1985 objevil vrak Titaniku. Záchranná mise za 165 milionů liber má vrátit artefakty vylovené z vraku slavné lodi do severoirského Belfastu, kde byl Titanic v loděnicích Harland&Wolff postaven.

Cameron s Ballardem chtějí svou ,,záchrannou misí" dosáhnout také toho, aby předměty z vraku nebyly rozprodávány. Cameron hodlá nyní využít situace, kdy společnost RMS Titanic Inc., která vlastní majetková práva vztahující se k vraku, vyhlásila bankrot. RMS Titanic Inc. má být v dluhy ve výši 9 milionů liber.

Od roku 1987, kdy RMS Titanic Inc. získala exkluzivní majetková práva k Titaniku, podnikla nespočet ponorů k vraku, aby získala vzácné, ale i běžné předměty, a dostala je úspěšně nad hladinu. Mluvčí RMS Titanic Inc. Dave Vermillion prohlásil, že firma dělala 30 let všechno proto, aby vzácné předměty uchránila i pro budoucí generace.

Podle něho je nyní nejdůležitější, aby se našel spolehlivý kupec, který by zároveň ctil odkaz slavné lodi. Celkovou sumu za několik tisíc předmětů vyčíslil na 214 milionů dolarů. I když některé z vylovených artefaktů byly později veřejně vystaveny, mnoho z nich skončilo v utajeném skladišti v USA.

Cílem společného snažení Camerona s Ballardem má být vystavení 5 500 předmětů z vraku Titaniku v muzeu na místě, kde stála původní loděnice Harland&Wollf v Belfastu. Ballard prohlásil, že intenzivně jedná s Brity v Norfolku a příslušnými organizacemi o tom, že by se několik tisíc předmětů ,,přestěhovalo" zpět do Velké Británie. Jaká je však reálná šance na to, aby se ambiciózní plán slavného režiiséra a ,,objevitele" Titaniku uskutečnil, zatím Ballard nesdělil.

psali jsme:

Nepotopitelná Violet Jessop, která přežila tuberkulózu, potopení Titanicu a Britannicu

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.