Záhada americké lodi USS Cyclops - v roce 1918 zmizela a už ji nikdo nikdy neviděl

Záhada americké lodi USS Cyclops - v roce 1918 zmizela a už ji nikdo nikdy neviděl
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: USS Cyclops
19 / 01 / 2022, 16:30

Americká nákladní loď USS Cyclops je obestřena tajemstvím. Plavidlo v březnu 1918 zmizelo a nikdo vlastně neví, co se s ním stalo.

Americká loď USS Cyclops představuje dlouhá léta záhadu, která je zatím nerozluštitelným oříškem. USS Cyclops v březnu 1918 zmizel a nikdo neví, co se vlastně stalo. Jednalo se o největší ztrátu na životech v americkém námořnictvu, která nebyla způsobená válečným konfliktem či bojem.

Pokud lodě či parníky, jako byl například Titanic v roce 1912, po sobě zanechaly alespoň nějakou stopu v podobě přeživších pasažérů, tak americká nákladní loď USS Cyclops nezanechala vůbec nic. Zní to možná neuvěřitelně, ale plavidlo jednoho dne jednoduše zmizelo.

USS Cyclops byla nákladní loď třídy Proteus, která byla spuštěna na vodu v roce 1910, o sedm let později byla uvedena do služby. 165 metrů dlouhá loď měla výtlak 19 360 tun, mohla plout rychlostí 15 uzlů (28 km/h). Cyclops nejčastěji převážel uhlí, v osudný březen 1918 však na své palubě vezl manganovou rudu.

Loď, která byla plně naložená, a kterou tvořilo 309 mužů posádky, opustila v březnu 1918 brazilský Salvador a vydala se směrem k Barbadosu. Z této středoamerické země měla plout dále do Norfolku ve Virginii, kam vezla náklad manganové rudy. Po splněné misi pak Cyclops měl mířit do domovského přístavu v Marylandu. Jenže nikdy tam nedoplul a loď nevysvětlitelně zmizela. Již po opuštění Salvadoru loď přestala komunikovat.

Co se mohlo před více než 100 lety vlastně přihodit? Cyclops se pohyboval v oblasti zvané Bermudský trojúhelník, která nedává spát především záhadologům, podle nichž v této oblasti mizí nejen lodě, ale také letadla, která již nikdo nikdy potom neviděl. Pokud si však odmyslíme poněkud fantastické konstrukce, následné vyšetřování ztráty lodi si pohrávalo s verzí, kdy měla Cyclops potopit ,,zbloudilá" německá ponorka. To však nebylo příliš pravděpodobné. V této oblasti se totiž neměla nikdy nacházet žádná německá ponorka.

Variantu, která je pravděpodobnější, a k níž se někteří historikové přiklánějí, pak představuje neklidné moře a rozbouřené počasí. Je možné, že v kritický okamžik zde řádila bouře, která mohla Cyclops a jeho posádku zahubit. S jistotou to však na druhé straně také nemůžeme tvrdit. Vrak lodi se totiž nikdy nenašel.

Cyclops byl posléze prohlášen oficiálně za ztracený a posádka prohlášena za mrtvou. Každopádně zmizení lodě způsobilo největší ztrátu na životech v americkém námořnictvu, kterou nezpůsobil válečný konflikt či boj.


Zdroj: warhistoryonline.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace