Záhada katastrofy amerického křižníku USS San Diego. Poslal jej ke dnu U-Boot?

Záhada katastrofy amerického křižníku USS San Diego. Poslal jej ke dnu U-Boot?
Autor fotografie: National Photo Company, Wikimedia Coomons, volné dílo|Popisek: USS San Diego
19 / 03 / 2022, 14:00

V roce 1907 vstoupil do služby, o 11 let později už potkala americký křižník USS San Diego tragédie.

San Diego (dříve USS California) byl 153 metrů dlouhý křižník US Navy, který byl uveden do služby ještě před první světovou válkou v roce 1907. Křižník z třídy Pennsylvania byl nový druh moderního útočného plavidla, které bylo lépe ozbrojené a pancéřováné než ostatní podobné lodě, a vynikalo rovněž svou rychlostí.

San Diego absolvoval různýé typey misí, sloužil v Pacifické flotile, za první světové války tvořil doprovod obchodních plavidel, které ohrožovaly německé U-Booty. Ke konci války mířil San Diego do svého domovského přístavu New Yorku v blízkosti ostrova Fire Island.

Tam však také operovaly německé U-Booty číhající na svou kořist. Kapitán San Diega H. H. Christy si byl dobře vědom tohoto nebezpečí a přijal taková opatření, aby se útok německých ponorek na křižník minimalizoval.

18. července 1918 krátce po 11:00 se však ozvala exploze ze střední části lodi. Voda rychla zaplavila trup plavidla a bylo jasné, že se brzy potopí. To se také za necelou půlhodinu stalo. Kapitán vydal rozkaz k evakuaci křižníku. Ta se díky Christyovým velitelským schopnostem podařila úspěšně a z posádky čítající 1 183 mužů zemřelo ,,jen" šest v důsledku výbuchu.

I po 100 letech však vědce a odborníky nepřestává zajímat otázka, jaká byla příčina výbuchu na San Diegu. Jedni hovoří o sabotáži, druzí o útoku U-156, kterému se nakonec křižník nevyhnul, ti další pak ,,nadhazují" možnost najetí na minu, kterou měl s dalšími nastražit U-156 v kritické oblasti, kde se San Diego potopil.

V září 2017 se průzkumný tým potopil k vraku křižníku, který leží jihovýchodně od ostrova Fire Island. Z vizuálních dat však definitivně nerozřešila otázku, zda se zkázou San Diega byla mina, nebo ji torpédoval německý U-Boot. V prosinci 2018 prohlásil podmořský archeolog Alexis Catsambis pracující US Navy, že věří ve verzi, že plavidlo skutečně potopila U-156. Jeho teorie však nebyla potvrzena.

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.