Záhada ztracené posádky lodi Mary Celeste – mimozemšťani, nebo obří krakatice?

Záhada ztracené posádky lodi Mary Celeste – mimozemšťani, nebo obří krakatice?
27 / 09 / 2018, 13:00

5. prosince 1872 byla u Azorských ostrovů nalezena opuštěná americká brigantina Mary Celeste. Její poslední cesta začala o měsíc dříve, kdy vyplula z New Yorku naložená barely denaturovaného lihu, které měla dovézt do Janova.

Kapitán Benjamin Briggs byl na palubě se svou manželkou, dcerou a sedmi členy posádky. Když ale byla Mary Celeste objevena posádkou britské lodi Dei Gratia, posádka již na palubě lodi nebyla. Vše bylo v dokonalém pořádku, dokonce i oblečení námořníků bylo úhledně složené. Chyběl jen sextant a jeden ze dvou záchranných člunů.

V následujících letech se vynořily divoké a nepravděpodobné teorie o mořských příšerách, kterým padla posádka za oběť, či posléze i únos mimozemšťany, nebo poměrně přijímaná teorie útěku posádky ze strachu z výbuchu barelů s lihem.

psali jsme: VIDEO: Přenesli Albert Einstein a Nikola Tesla válečnou loď v čase?

Poslední záznam v lodním deníku byl kapitánem Briggsem učiněn 25. listopadu. Pak již nic. Když vstoupil na Mary Celeste kapitán lodi Dei Gratia, byla již lodí duchů s neporušeným nákladem, i když prý některé sudy s lihem byly prázdné. Posádka britské lodi se rozdělila a obě plavidla se vydala na cestu do Gibraltaru, kde se chtěla ucházet o nárok na část nákladu podle námořního práva. 

Proč ale posádka loď opustila? Na palubě Mary Celeste byly potraviny na 6 měsíců, osobní věci posádky na ní také zůstaly. Zrodila se jedna z největších záhad posledních století.

Když posádka lodi Dei Gratia předložila svůj nárok na cenu 1/5 lodi, byli dokonce vyšetřováni, zda se náhodou nezachovali jako piráti, aby získali peníze. Za dobu tří měsíců se ale nepodařilo nic dokázat, a tak nakonec získali 1/6 ceny lodi a nákladu, který byl oceněn sumou 46 000 dolarů. Úřady asi nebyly zcela přesvědčeny o jejich nevině.

Když v roce 1884 napsal známý spisovatel Arthur Conan Doyle krátký příběh Prohlášení J.Habakuka založeném na záhadě Mary Celeste, vypuklo dokonce nové vyšetřování, ale opět bez výsledku.

psali jsme: Posledná cesta USS Ranger, smer vrakovisko

V roce 2002 začala dokumentaristka Anne MacGregor  celou událost opět vyšetřovat. Zrekonstruovala plavbu lodi duchů a dospěla k názoru, že kapitán měl vadný chronometr a byl beznadějně mimo kurs, asi 200 kilometrů od místa kde měl s lodí být. Čekal zemi a ta se neobjevovala. Ani tohle však nevysvětluje zmizení posádky.

MacGregor objevila, že loď byla nedávno opravována a podle všeho došlo k ucpání čerpadel uhelným prachem a nečistotami z opravy. Kapitán Briggs se tedy za situace, kdy nebylo možné z lodi odčerpávat vodu rozhodl, že posádka loď opustí a pokusí se dostat v záchranném člunu k nejbližší zemi. Jediné co této teorii nahrává je ale rozebrané čerpadlo, naopak ponechání všech osobních věcí, peněz či šperků celou teorii boří.

Co se tedy stalo s posádkou lodi Mary Celeste? Že by v tom opravdu měla prsty posádka lodi Dei Gratia?

Zdroj: AT

Tagy článku