Záhadné zmizení vraků holandských křižníků ztracených v bitvě v Jávském moři

Záhadné zmizení vraků holandských křižníků ztracených v bitvě v Jávském moři
Autor fotografie: NETHERLANDS INSTITUTE OF MILITARY HISTORY|Popisek: HNLMS De Ruyter
10 / 09 / 2017, 11:00

Tři holandské válečné lodě z 2. světové války, které byly označené jako válečné hroby, se tajemně ztratily z Jávského moře. Oznámilo to holandské ministerstvo obrany.

Všechny tři byly potopené japonským císařským námořnictvem během bitvy v Jávském moři v roce 1942, a jejich vraky byly objeveny potápěči v roce 2002.

Ale nová expedice k 75. výročí bitvy v příštím roce zjistila, že vraky lodí z mořského dna zmizely, stejně jako vraky tří britských lodí, podle zpráv v britském listu The Guardian. The Guardian tvrdí, že viděl 3D obrazy, které ukazují velké díry v mořském dně, kde byly původně lodě HMS Exeter, HMS Encounter, torpédoborec HMS Electra, stejně jako americká ponorka.

Holandský ministerstvo obrany bude zkoumat záhadné zmizení.

V prohlášení uvedlo, že dva z jejich lodí jsou úplně pryč, kdy sonar ukazuje pouze otisky vraků na dně, zatímco velké části třetí lodi - torpédoborce chybí. Jedná se o lodi HNLMS De Ruyter, HNLMS Java, a HNLMS Kortenaer.

"Znesvěcení válečného hrobu je vážný přestupek," uvedlo ministerstvo.

Theo Doorman, 82let, syn legendárního kontraadmirála Karla Doormana, který vedl bitvu na straně Spojenců, byl na expedici, která doufala, že vraky natočí. Řekl, že nemohl uvěřit svým očím, když sonar přinesl obrazy, ukazující pouze otisk na místě, kde byla otcova loď.

"Byl jsem smutný," řekl. "Není to vztek. Ten vás nikam nedostane. Ale smutný. Po staletí bylo zvykem nerušit hroby námořníků. Ale to se tady stalo."

Moře kolem Indonésie, Singapuru a Malajsie jsou pohřebištěm pro stovky lodí a ponorek potopených během války. Nezákonné plenění vraků pro ocel, hliník a mosaz se stalo samozřejmostí. Ale tři chybějící vraky byly umístěny 100km od pobřeží Indonésie, v hloubce 70 m. Podle odborníků nebylo snadné je vyzvednout.

"Je téměř nemožné vyzvednout je," říká Paul Koole pro Algemeen Dagblad. "Je to příliš hluboko."

Odborníci říkají, že operace by potřebovala velké jeřáby na dlouhou dobu a bylo by nepravděpodobné, že by proběhla bez povšimnutí.

Indonéské námořnictvo BBC sdělilo, že si nejsou vědomi zmizení vraků, ale že budou vyšetřovat.

"Říct, že vrak náhle zmizel, nedává smysl," řekl mluvčí námořnictva plukovník Gig Sipasulta. "Jsou to podvodní aktivity, které mohou trvat měsíce až roky."

Nizozemské orgány rovněž informovaly ostatní země, které tvořily součást mezinárodní expedice: Velkou Británii, Austrálii a USA.

Zdroj: BBC

 

Tagy článku