Ministerstva v Západním Německu byla po válce ,,prolezlá" bývalými nacisty. Ti se snažili prosazovat zákony z Třetí říše

Ministerstva v Západním Německu byla po válce ,,prolezlá&quote; bývalými nacisty. Ti se snažili prosazovat zákony z Třetí říše
11 / 12 / 2017, 16:00

Státní úřady Západního Německa byly tvořeny téměř 100 bývalými členy NSDAP, kteří zastávali vysoké pozice.

Pokud se ptáme, kam ,,zmizeli" někteří vysocí nacističtí činitelé po skončení druhé světové války, odpovědí může být fakt, že zhruba 100 bývalých nacistických prominentů zastávalo vysoké posty zejména na ministerstvu spravedlnosti západoněmecké vády, ale i v jiných státních úřadech. Uvedl to server warhistoryonline.com s odvoláním na nedávno zveřejné vládní dokumenty. Podle tohoto dokumentu bylo například 90 ze 170 soudců a právníků na vedoucích postech na ministerstvu spravedlnosti v letech 1949 - 1973 bývalými členy NSDAP.

A co více - 34 z nich bylo členy i nechvalně známých oddílů SA (Sturmabteilung), které se například podílely na masakrech Židů během tzv. Křišťálové noci v listopadu 1938. Co je však možná ještě více alarmující, v roce 1957 pracovalo na vysokých politických funkcích na ministerstvu spravedlnosti 77% bývalých nacistů.

psali jsme: Během Křišťálové noci zažili Židé skutečné peklo. Nacisté jich brutálně ubili desítky

Minulý rok pak zveřejněné dokumenty odhalily, že 54% personálu západoněmeckého ministerstva vnitra tvořili bývalí nacisté. Byli mezi nimi i ti, kteří sloužili v SS i SA. Dokumenty pak ukázaly na zajímavé srovnání - ,,jen" 14% bývalých nacistů tvořilo aparát východoněmeckého ministerstva vnitra.

Právě mocensky důležité resorty používali bývalí nacističtí prominenti jako ,,úkryt" před spravedlností. A dokonce se snažili v legislativní oblasti použít i několik zákonů z Třetí říše, které například směřovaly proti homosexuálům. 

psali jsme: Máme dnes trestat devadesátileté bývalé nacisty? Ano, byť jen symbolicky

V posledních letech vyšlo najevo, že vliv bývalých nacistů na poválečné vlády byl ve skutečnosti větší, než se původně předpokládalo. Spolkový kancléř Konrad Adenauer měl například za svého blízkého spolupracovníka prokazatelného nacistu Hanse Globkeho. Na jaře tohoto roku vyšlo najevo, že Adenauer používal ke špiclování svých politických oponentů bývalého nacistu Lothara Weiraucha, kterého poměrně štědře platil.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku