Zapomenuté příběhy - Elitní snajperka Moldagulova - v 18 letech 91 zářezů, ale štěstěna ji opustila...

Zapomenuté příběhy - Elitní snajperka Moldagulova - v 18 letech 91 zářezů, ale štěstěna ji opustila...
Popisek: Aliya Moldagulova
01 / 12 / 2019, 17:00


Sovětský svaz měl ve svých řadách za druhé světové války nespočet snajperů i snajperek. Jednou z nich, která ve velmi mladém věku překročila svůj stín, byla i Aliya Moldagulova, rodačka z Kazachstánu.

Moldagulova byla snajperkou, která po vypuknutí Velké vlastenecké války vstoupila do Rudé armády. Narodila se v roce 1925 v Kazachstánu. Jako dítě ztratila oba rodiče a byla vychovávána svým strýcem v Almaty. V roce 1935 se přestěhovala do Leningradu, o čtyři roky později pak byla poslána do sirotčince, z něhož byla evakuována po vypuknutí války s Německem.

A právě v této době padlo rozhodnutí, že Moldagulova se stane nedílnou součástí národního boje proti nacistickým vetřelcům. Moldagulovou přitahovaly ruční zbraně, proto zvolila jako své příští ,,pracovní nástroj" odstřelovačskou pušku. Vstoupila do Rudé armády a byla připravena za vlast položit život.

V roce 1943 se zapsala do školy, která se specializovala na výcvik ženských snajperek. Po jejím úspěšném absolvování a složení vojenské přísahy byla přidělena k 54. puškové brigádě spolu se svými některými spolubojovnicemi ze školy. Postupně se vypracovala ve velmi schopnou snajperku, která se rozhodně s nepřítelem nemazlila. Mnohokrát pak projevila osobní odvahu v boji.

Celkem zaznamenala Moldagulova 91 zabití nepřítele (podle některých zdrojů ,,jen" 78), což v 18 letech, kdy zemřela, je dozajista úctyhodný počin. Moldagulova by jistě přidala další zářezy na pažbě, ale 14. ledna 1944 ji opustilo na bojišti štěstí. Při prudkých bojích severně od města Novosokolniki utrpěla nejprve lehčí zranění ruky od šrapnelu, které jí umožňovalo pokračovat v boji. Zde projevila svou statečnost, když postupně odrážela německé útoky, dokud ji smrtelně nezasáhla další střelba nepřítele.

Protože si Sověti jejích služeb vážil, udělil jí v červnu 1944 posmrtně titul Hrdina Sovětského svazu. Posmrtně také Moldagulova obdržela Leninův řád. To, že si ji váží i dnešní Rusko, dokazuje odhalení její sochy minulý rok v květnu v Petrohradu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace