Zapomenuté příběhy - Ruská kolaborantka hnaná vodkou usedala za kulomet. Popravila 1500 sovětských partyzánů

Zapomenuté příběhy - Ruská kolaborantka hnaná vodkou usedala za kulomet. Popravila 1500 sovětských partyzánů
Autor: screenshot Youtube|Popisek: Antonina Makarovová
23 / 02 / 2020, 15:00

Antonina Makarovová nechvalně známá sovětská kolaborantka spolupracovala s nacisty během druhé světové války. ,,Specializovala" se na popravy sovětských partyzánů a podle odhadů jich sprovodila ze světa až 1 500. Avšak i na ni došlo.

Makarovová se narodila v roce 1921 jako Antonina Parfenovová. Před válkou studovala v Moskvě, a potom, co německé hordy vtrhly 22. června 1941 do Sovětského svazu,  připojila se k Rudé armádě, kde sloužila jako ošetřovatelka. Na druhé straně absolvovala také vojenský výcvik, jehož součástí bylo zacházení s kulometem. Tyto znalosti následně zúročila při své kolaborantské práci.

O jejím pokřiveném charakteru svědčí fakt, že se již na podzim 1941 oddělila od své jednotky s cílem přeběhnout k nepříteli. To se také stalo realitou v lednu 1942 v oblasti Lokot, která byla kontrolována nacistickým nepřítelem. Právě tam jí Němci svěřili úlohu ,,kulometčice". Makarovová však neměla bojovat v ostré akci, ale kulometem popravovat sovětské zajatce, nyní své nepřátelé, i s rodinami. Po válce vypověděla, že někdy popravovala, když byla opilá. ,,Lili do mě vodku a já vykonala první popravu, když jsem byla opilá," řekla vyšetřovatelům KGB.

Nicméně zdatná kulometčice vždy popravovala s velkou efektivitou a přesností, za což byla nadřízenými chválena. Podle odhadů sprovodila ze světa až 1 500 sovětských partyzánů. ,,Neznala jsem lidi, které jsem zastřelila a oni neznali mě, takže jsem necítila žádnou lítost. Pro mě byli všichni odsouzení k trestu smrti stejní," řekla mnoho let po válce příslušníkům KGB při výslechu. Po válce sice Sověti zajali a popravili mnoho německých kolaborantů, ale Makarovová mezi nimi nebyla. 

V roce 1945 se vdala za sovětského válečného veterána Viktora Ginsburga a měla s ním dvě děti. Zdálo se, že její zločiny nebudou nikdy odhaleny, smyčka se však začala stahovat v 70. letech, kdy KGB pátrala po Makarovové, ale zatím neúspěšně. Nakonec KGB pomohli svědkové, kteří poznali Makarovovou během války.

Pak už se události velmi rychle rozběhly. KGB Makarovovou zatkla a podrobila sérii výslechů. Ta se ke své kolaborantské práci pro nacisty přiznala. Vypovídala chladně a bez emocí a svou činnost připisovala na vrub války. Nyní již žena ve zralém věku se domnívala, že vyvázne pouze s několika lety ve vězení a bude brzy propuštěna, jenže se přepočítala. Soud již zdaleka tak blahosklonný nebyl a odsoudil ji v roce 1978 k absolutnímu trestu zastřelením. Ten byl 11. srpna 1978 vykonán. Makarovová tak nakonec okusila vlastní medicínu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace