Zapomenuté příběhy - Trojitý atentát zmařen. Stalina, Churchilla i Roosevelta zachránil sovětský špion alkoholovou lstí

Zapomenuté příběhy - Trojitý atentát zmařen. Stalina, Churchilla i Roosevelta zachránil sovětský špion alkoholovou lstí
12 / 01 / 2020, 17:00

K málo známým příběhům 2. světové války patří i plánovaný atentát na představitele Velké trojky - Josifa Stalina, Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta. Likvidace tří klíčových mužů protifašistické koalice se měl zhostit nechvalně známý Otto Skorzeny, kterému se podařilo osvobodit Benita Mussoliniho.

Po bitvě u Kurska v roce 1943 se začala válečná karta obracet ve prospěch protifašistické koalice. Teheránská konference, která se konala na podzim 1943 pak měla otevřít západní frontu a spojenečtí vojáci měli záhy dojít až do lůna třetí říše. Hitler a další vysocí představitelé nacistického Německa tak vymysleli plán, jak otočit kormidlem ve prospěch třetí říše, a to likvidací představitelů Velké trojky - Stalina, Churchilla a Roosevelta.

Tímto úkolem pověřili SS standartenführera Waffen-SS a saboréra Otto Skorzenyho, který dokázal osvobodit zajatého italského diktátora Benita Mussoliniho, jenž byl sesazen v červenci 1943 a internován v horském masivu Gran Sasso. Skorzeny zanechal v Hitlerově očích skvělý dojem, a proto mu byl svěřen ještě ambicioznější cíl. Skorzeny pak měl mít k dispozici skupinu zkušených záškodníků. Plánu nahrával fakt, že německé rozvědce se podařilo rozlušit americký námořní kod v září 1943 a dozvěděla se tak, kde se bude první konference Velké trojky konat. Zrodila se tak Operace ,,Dlouhý skok".

Samotný atentát měl podle ideálního scénáře vypadat tak, že německé sabotážní jednotky měly přistát v Íránu, vmísit se do davu a připravit léčku, na jejímž konci byla smrt Churchilla, Stalina a Roosevelta. Příznivým faktem mělo být to, že v Teheránu byla Evropanům v této době věnována jen malá pozornost, protože íránské hlavní město bylo plné uprchlíků z válkou poničené Evropy.

Plány se pro Německo vyvíjely dobře: první skupina 6 agentů a 2 radistů seskočila blízko města Qom, asi 70 km od Teheránu. Po infiltraci íránského hlavního města měla skupina navázat radiovou komunikaci s Berlínem a připravit terén pro Skorzenyho a jeho skupinu, které měla mít značně usnadněnou úlohu. Během dvou týdnů se podařilo sabotérům dostat do bezpečného úkrytu, který jim poskytli místní agenti. 

S čím ovšem Německo, pro které se operace zatím vyvíjela příznivě, nepočítalo, byl mladičký sovětský špion Gevork Vartanian, který žil od roku 1930 v Íránu. Později velmi schopný a ceněný špion dokázal záškodnickou skupinu zavčas ve spolupráci s jiným agentem Nikolajem Kuzněcovem odhalit a k samotnému atentátu na představitele Velké trojky tak vůbec nedošlo.

Kuzněcovova zásluha spočívala v tom, že mluvil výborně německy a mohl se na nacisty okupované Ukrajině vydávat za poručíka wehrmachtu Paula Sieberta. Tam opil esesáka Ulricha von Ortela, který mu řekl, že se plánuje atentát, i když se nevědělo kdy. Podle některých zdrojů byly přípravy odhaleny ve spolupráci s britskou tajnou službou MI6. Vartanian a jeho skupina pak mohla na základě dalších poznatků sledovat první německou skupinu do Teheránu, nahrát si jejich komunikaci s Berlínem a z informací se dozvědět, že skupina připravuje půdu pro přistání druhého záškodnického oddílu, který měl vykonat samotný atentát. 

Stalin tak už letěl na schůzku do Teheránu velmi dobře informován o německých plánech. Atentát se tedy nakonec nezdařil a německý ,,velkolepý" plán na likvidaci Stalina, Churchilla a Roosevelta tak ve své druhé nejdůležitější fázi selhal.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace