Zapomenuté příběhy - V jedné ruce zubní vrtačka, v druhé kulomet. Zběsilou palbu amerického kapitána nepřežila stovka Japonců

Zapomenuté příběhy - V jedné ruce zubní vrtačka, v druhé kulomet. Zběsilou palbu amerického kapitána nepřežila stovka Japonců
Autor: warhistoryonline.com|Popisek: Ben Salomon
08 / 03 / 2020, 16:00

Ben Salomon byl americkým vojákem, jehož původní profesí bylo zubní lékařství. Během druhé světové války se vyznamenal jedním skutečným ,,majstrštykem". Jeho rukou totiž padlo 98 Japonců, které doslova rozstřílel kulometnou palbou, než sám padl.

Ben Salomon byl původním vzděláním zubní lékař. Poté, co vypukla druhá světová válka, narukoval do armády a u své jednotky, do níž byl zařazen, poskytoval zubařské služby. Kromě ,,zubařiny" se však Salomon přirozeně vzdělával i ve válečných disciplinách. Osvojil si velmi dobře střelbu z pušky nebo pistole. Tyto schopnosti pak naplno využil v boji proti japonskému nepříteli ve chvíli, kterou ani sám nečekal.

V roce 1944 se sice blížil konec druhé světové války, ale boje zuřily v Pacifiku naplno dál, a to také na ostrově Saipan, kde se sváděly tvrdé bitvy s houževnatými Japonci. Salomonova jednotka, v níž sloužil, se pak přesunula právě na Saipan, kde Salomon vykonával lékařskou službu. 

7. červenec 1944 se zdál být běžným válečným dnem, a přece právě v ten okamžik prokázal Salomon své hrdinství. V nestřeženém momentu vtrhl do polní nemocnice Japonec a chtěl zabít raněné americké vojáky, které Salomon ošetřoval. Salomon jednal chladnokrevně a nekompromisně: popadl pušku M1 a nezvaného hosta v mžiku zlikvidoval. Nicméně to byl jen předvoj, protože další Japonci se začali postupně řítit k Salomonovi. Ten si poradil s dalšími čtyřmi a potom nařídil urychlenou evakuaci prostoru s raněnými.

Japonci se však nehodlali vzdát a pomstít své mrtvé druhy. Na ,,vzpurného zubaře" poslali desítky a desítky dalších spolubojovníků. Salomon si nepřipouštěl, že je to ztracená bitva, stoupl si ke kulometu a začal postupně ,,kropit" vše, co mu přišlo do cesty. Výsledek byl přímo impozantní - 98 mrtvých Japonců. Na druhé straně bylo jasné, že samotný Salomon nemůže tuto bitvu vyhrát. Po boji našli Salomona jeho spolubojovníci zhrouceného u kulometu, jeho tělo bylo zasypáno desítkami kulek a probodnuto skrz na skrz japonskými bajonety.

Salomon si však tímto statečným činem vysloužil velký respekt, nicméně Medaili cti dostal až v roce 2002 in memoriam. Jeho ,,kousek" je považován dodnes za jeden z nejodvážnějších vůbec v dějinách druhé světové války.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace