Zapomenuté příběhy - Zářez na pažbu a sbohem. "Supí oko z tajgy" kosilo nepřátelé na stovky

Zapomenuté příběhy - Zářez na pažbu a sbohem. &quote;Supí oko z tajgy&quote; kosilo nepřátelé na stovky
Autor: screenshot Youtube|Popisek: Semen Nomokonov
17 / 11 / 2019, 19:30

Semen Nomokonov je mezi odstřelovači pojmem. Muž, který pocházel z velmi chudé rodiny, se stal za druhé světové války elitním snajperem, jehož střelecké umění zaplatilo životem skoro 400 nepřátel.

I když Sovětský svaz měl za druhé světové války ve svých řadách mnoho schopných snajperů i snajperek, Semen Nomokonov se přece jen vymyká. Příslušník kočovného národa Evenků pocházel z velmi chudé rodiny a dětství strávil v nehostinné tajze.

V mládí si osvojil lovecké umění, což později zužitkoval beze zbytku ve své pozdější vojenské kariéře. Dostal přezdívku ,,supí oko", protože měl výborný zrak, který uplatňoval právě při lovu. Pušku dostal do ruky ve věku pouhých sedmi let a bylo jasné, že to bude ,,láska" na celý život. 

Svoj vojenskou kariéru začal na podzim 1941, to už byl Sovětský svaz ve válce s nacistickým Německem. Nejprve sloužil v armádě jako medik. Když jednou odnášel zraněného vojáka z bojiště, všiml si, že na něho míří německý snajpr, ihned popadl okolo ležící zbraň a nepřítele v mžiku zastřelil téměř bez míření. Tak vlastně začala jeho snajperská kariéra v armádě, která byla velmi úspěšná. Celkem dokázal zneškodnit 367 nepřátel (!) a jeho činy se postupně stávaly legendárními.

K rozptýlení pozornosti nepřítele používal Nomokonov zrcátko, používal obyčejnou pušku, která nebyla vybavena ani teleskopem. Na svou dýmku si dělal průběžně zářezy za každé zabití nepřátelského vojáka.

Nomokonov bojoval v Karelské šíji, východním Prusku, Ukrajině, ale také v Mandžusku. Všude tam uplatnil svůj nesporný střelecký talent. Zajímavé je, že ač sprovodil ze světa skoro 400 stovky nepřátel, byl zraněn pouze osmkrát. Nomokonov se také věnoval instruktorské práci, když úspěšně vytrénoval přes 150 snajperů, kteří šli v jeho šlépějích.

Není tak divu, že Sovětský svaz si služeb ,,supího oka" náležitě vážil, hlavně jeho osobní statečnosti. Nomokonov byl oceněn Řádem Rudé hvězdy, Řádem rudého praporu, Leninovým řádem a dalšími medailemi. Jeden z nejlepších snajperů zemřel v roce 1973 ve věku 73 let a zanechal po sobě 9 dětí a 49 vnoučat.

 

Zdroj: rbth.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace