Zapomenuté stroje studené války – strategický bombardér Tu-108 s parazitickým stíhačem

Zapomenuté stroje studené války – strategický bombardér Tu-108 s parazitickým stíhačem
Autor fotografie: Public domain|Popisek: Model Tu-108 s motory P-8
11 / 09 / 2020, 10:00

V době vzniku požadavků na tento strategický bombardér ještě nebylo jasné, že příští válka bude vedená mezikontinentálními raketami, ale generálové a politici na obou stranách železné opony počítali s útoky strategických bombardérů na území nepřítele.

30. července 1954 směrnice (bezpochyby vycházející z politbyra) oprávnila dvě konstrukční kanceláře ke vzniku studie „kombinovaného bombardéru dlouhého doletu“ s nosným letadlem a parazitickým letounem určeným buď pro jeho obranu, nebo pro speciální útoky během mise. Obě letadla měla být nadzvuková a dolet obou letadel dohromady měl činit 14 000 km.

Prací se zúčastnily dvě konstrukční kanceláře, Mjasiščev a Tupolev. Práce méně známé kanceláře Mjasiščev vedly zřejmě ke vzniku M-50 a M-52, které nakonec doopravdy vznikly ve dvou prototypech. Pokud jde o Tupoleva, vznikly návrhy strojů Tupolev 108, který měl být nosným strojem a parazitického Tupolevu 100. První verze bombardovací Tu-108 měly být dodány v roce 1957.

Vývoj Tupoleva 108 probíhal současně s vývojem strojů Tu-128 Fiddler a Tu-22 Blinder. Bylo vytvořeno mnoho možných konfigurací, jedna z nich s delta křídlem, druhá se podobala Tu-16 Badger, se šípovým křídlem 45° a čtyřmi motory místo dvou  u kořene křídel a další.

Konfigurace motorů bombardéru oscilovaly mezi šesti turbovrtulovými motory VD-5M, 4 P-8 (u verze s delta křídlem), ramjety… Konfigurace se čtyřmi motory NK-6 byla přijata v březnu 1956, letové testy se očekávaly v roce 1959. Tváří v tvář vzestupu strategických raket a protiletadlových raket byl projekt Tu-108 a Tu-100 zrušen v roce 1958.

 

Zdroj: AviationsMilitaires.net, secretprojects.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace